اسد 10, 1401 17:42 Asia/Kabul
  • کنکور سراسری در افغانستان به تعویق افتاد

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان گفت: به‌دلیل شیوع کرونا و تحولات سیاسی، دانشگاه‌ها تعطیل مانده و صنف‌های دانشجویان سال آخر هنوز پایان نیافته است.

به گزارش رادیو دری، «احمد تقی»، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان امروز 10 مردادماه در پیامی گفته است که به‌دلیل شیوع کرونا و تحولات سیاسی، دانشگاه‌ها تعطیل مانده و صنف‌های دانشجویان سال آخر هنوز پایان نیافته است.

وی افزود: با فراغت دانشجویان سال اخیر، زمینه جذب دانشجویان جدید فراهم می‌شود و آزمون کنکور نیز پس از ماه سنبله برگزار خواهد شد. 

سخن‌گوی وزارت تحصیلات عالی طالبان گفته که آزمون کنکور به‌ صورت شفاف و بدون «هیچ ممانعتی» برگزار خواهد شد.

پس از سقوط حکومت پیشین، دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در سراسر افغانستان تعطیل شدند، اما طالبان در ابتدا به دانشگاه‌های خصوصی و سپس دانشگاه های دولتی را بازگشایی کرد. 

این در حالی است که طالبان  تاکنون اجازه بازگشایی مدارس دخترانه را نداده است. 

اخیرا یک رسانه پاکستانی گزارش داده است که هیاتی از روحانیون پاکستانی به رهبری مولانا تقی عثمانی که برای دیدار با مقامات طالبان به کابل سفر کرده بودند امروز در بازگشت به کشورشان از بازگشایی مدارس دخترانه در افغانستان در آینده نزدیک خبر دادند.

طالبان حدود 300 روز می‌شود که دختران را از رفتن به مدارس بازداشته و با آنکه این تصمیم واکنش‌های تند جهانی را به همراه داشته است و اما تصمیم طالبان مبنی بر مسدود ماندن مدارس به روی دختران همچنان پا برجاست.

طالبان برای چندمین بار است، که وعده بازگشایی مدارس دخترانه در افغانستان را می‌دهد و با گذشت ماه‌ها هنوز بر تعهد خود در قبال دختران افغانستان عملی نکرده است.

کنکور امسال در افغانستان به تعویق افتاد

کلیدواژه