اسد 10, 1401 19:01 Asia/Kabul
  • تلاش کشورهای آسیانه میانه برای حضور در بازارهای جنوب آسیا از مسیر افغانستان
    تلاش کشورهای آسیانه میانه برای حضور در بازارهای جنوب آسیا از مسیر افغانستان

شماری از شرکت‌کنندگان نشست تاشکند درباره افغانستان اظهار داشتند کشورهای آسیای میانه به ویژه ازبکستان در تلاش برای راهیابی به یک دهلیز اقتصادی از افغانستان به جنوب آسیا با هدف دسترسی به بازارهای این منطقه هستند.

به گزارش رادیو دری، شماری از شرکت‌کنندگان نشست تاشکند، پس از پایان این نشست به این جمع‌بندی رسیدند که می‌بایست از خاک افغانستان یک مسیر ترانزیتی جدید به جنوب آسیا‌ ایجاد شود.

در همین حال، برخی آگاهان مسائل آسیای میانه می‌گویند که ایجاد مرکز تجارتی در دو سوی آمودریا به نفع هر دو طرف خواهد بود؛ هم کشورهای آسیای میانه و هم افغانستان.

کارشناسان منطقه‌ای می‌گویند کشورهای شرکت‌کننده در نشست، درباره «ایجاد یک مرکز اقتصادی در دو سوی آمو» به تفاهمی نزدیک شده‌اند که بر اساس آن، این کشورها از راه افغانستان به بازارهای جنوب آسیا راه یابند.

بیونی علیموف، کارشناس مسائل آسیای مرکزی می‌گوید: «همکاری‌های اقتصادی ازبکستان با افغانستان، برای طرفین مفید است، زیرا از این راه نه تنها ازبکستان، بلکه تمامی کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی بهرمند می‌شوند، این کشورها برای ایجاد یک مرکز بازرگانی در دو سوی جیحون به تفاهم نزدیک شده‌اند».

این در حالی‌ است که تأکید بر رشد اقتصادی افغانستان و ایجاد دهلیز اقتصادی منطقه‌ای از راه افغانستان از مهم‌ترین بخش‌های بیانیه پایانی نشست «افغانستان؛ امنیت و توسعه اقتصادی» در باره افغانستان بود.

قابل ذکر است پروژه «تاپی»، پروژه «کاسا یک هزار» و راه آهن «ترانس‌ـ‌افغان» از مهم‌ترین پروژه‌های کشورهای آسیای میانه با کشورهای جنوب آسیا هستند که از مسیر افغانستان می‌گذرند.

برگزاری نشست تاشکند و تاکید بر ادامه کمک های بشردوستانه و آزادسازی دارایی های افغانستان

کلیدواژه