اسد 13, 1401 18:51 Asia/Kabul
  • سفیران پیشین آمریکا در کابل: سازمان ملل تحریم سفر طالبان را برگرداند
    سفیران پیشین آمریکا در کابل: سازمان ملل تحریم سفر طالبان را برگرداند

شماری از سفیران پیشین امریکا در کابل از سازمان ملل خواستند بر سفر مقامات طالبان تحریم های تازه وضع کند.

به گزارش رادیو دری، جیمز کننگهام، راین کراکر، هوگو لورینس، پی مایکل مک کینلی، رونالد نیومن و ارل انتونی وین شش نفر از سفیران پیشین امریکا در کابل از سازمان ملل متحد خواستند که توافق‌نامه‌ای را که طالبان بر اساس آن توانستند در یک سال گذشته به کشور‌های خارجی سفر کنند، لغو کند.

این بیانیه‌ که در وب‌سایت شورای آتلانتیک منتشر شده است می افزاید: «قتل ایمن الظواهری رهبر القاعده در یک خانه امن در کابل در ۳۱ جولای نشان دهندۀ ادامهٔ روابط نزدیک این گروه با طالبان، به ویژه شبکه حقانی است.»

در ادامه این بیانیه آمده است: رهبران طالبان همچنین شدیدترین محدودیت‌ها را بر زنان افغان وضع می‌کنند مانند متوقف کردن آموزش دختران، محدودیت بر سفر زنان، صادر کردن حکم در مورد لباس‌شان و محدود کردن رفت و آمد آن‌ها.

سفیران پیشین امریکا در کابل همچنین از دبیرکل سازمان ملل متحد خواستند تا اطمینان بدهد که طالبان در این سازمان حضور رسمی دیپلماتیک نخواهند داشت.

 شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۹ برای گفت‌وگو‌های صلح به مقام‌های بلند ‌پایهٔ طالبان اجازهٔ سفر داد و دو ماه پیش این تصمیمش را دوباره تمدید کرد.

 با این حال ممنوعیت سفر تنها برای دو مقام طالبان، عبدالباقی حقانی سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان و سید احمد شهیدخیل معاون وزارت معارف اعمال شد.

طالبان از تمدید معافیت از تحریم ها برای 13 عضو این گروه استقبال کرد

تمدید معافیت تعدادی از مقامات طالبان برای سفر

 

کلیدواژه