اسد 15, 1401 10:27 Asia/Kabul
  • ۶ هزار افغانستانی در خراسان رضوی برای سفر اربعین ثبت نام کرده‌اند
    ۶ هزار افغانستانی در خراسان رضوی برای سفر اربعین ثبت نام کرده‌اند

مدیر کل اتباع و مهاجران خارجی خراسان رضوی گفت: تاکنون ۶ هزار نفر از اتباع افغانستانی مقیم این استان برای سفر به کربلای معلی در ایام اربعین پیش ثبت نام انجام داده‌اند.

به گزارش رادیو دری؛ سید علی قاسمی مدیر کل اتباع و مهاجران خارجی خراسان رضوی روز شنبه گفت: افرادی که پیش ثبت نام کرده‌اند شامل اتباع افغانستانی مقیم استان هستند اما طبق توافق اولیه صورت گرفته و در صورت همراهی طالبان، امسال با استفاده از ظرفیت شرکتهای زیارتی این کشور، از عاشقان افغانستانی زیارت اربعین میزبانی خواهد شد.

قاسمی افزود: فرایند پذیرش اتباع افغانستانی از این کشور پس از انجام توافق و دریافت روادید اتباع افغان صورت خواهد گرفت و از ظرفیت ناوگان حمل و نقل داخلی برای جا به جایی و عزیمت زائران افغان به عراق استفاده خواهد شد.

تا پیش از تغییر حاکمیت در افغانستان و روی کار آمدن طالبان، استان ۶.۹ میلیون نفری خراسان رضوی میزبان ۳۲۰ هزار نفر از اتباع افغانستانی دارای مجوز، گذرنامه و کارت آمایش بود.

بر اساس طرح سرشماری شهروندان افغانستانی در ماه گذشته، ۱۸۰ هزار نفر به تعداد مهاجران افغان مقیم استان خراسان رضوی افزوده شده و اکنون شمار مهاجران افغان قانونی و ثبت نام شده در طرح سرشماری اتباع در این استان به نیم میلیون نفر رسیده است که ۹۵ درصد این گروه در کلانشهر ۳.۸ میلیون نفری مشهد سکونت دارند.

تسهیل زیارت گروهی حرم امام رضا (ع) برای زائران افغانستانی 

کلیدواژه