اسد 15, 1401 19:04 Asia/Kabul
  • تظاهرات مردم بامیان در اعتراض به حمله هوایی آمریکا
    تظاهرات مردم بامیان در اعتراض به حمله هوایی آمریکا

مردم بامیان در اعتراض به حمله هوایی آمریکا به کابل ، راه پیمایی کردند.

شهروندان افغانستانی دیروز( جمعه) هم در چندین ولایت این کشور به ویژه در کابل و ولایت خوست با راه اندازی تظاهرات ضد امریکایی به حمله پهبادی اخیر آمریکا به شهر کابل اعتراض کردند.

شهروندان معترض افغانستانی با سردادن شعار‌های ضد آمریکایی، این حمله را تجاوز به حریم افغانستان و خلاف اصول بین المللی دانستند.

تظاهر‌کنندگان پلاکارد‌های مرگ بر آمریکا و مرگ بر متجاوز را حمل می‌کردند.

به گزارش رادیو دری، شهروندان ولایت بامیان، امروز (شنبه ) نقض حریم هوایی افغانستان را محکوم کرده و از دولت امریکا خواستند تا به تعهدات خود و قوانین  بین المللی پای بند باشد.

ضیاءالدین، یکی از این معترضان گفت: دولت آمریکا نباید بدون اجازه حکومت در خاک افغانستان عملیات نظامی انجام دهد و ما امروز آمدیم تا آن را محکوم کنیم.

محمد تقی، از دیگر اعتراض کننده ها در این راه‌پیمایی گفت: "جدا از اینکه چه شخصی در افغانستان هدف قرار گرفته است، عملیات نظامی آمریکا در افغانستان خود نقض آشکار قوانین بین المللی است."

حمله پهپادی بامداد یکشنبه هفته گذشته  در منطقه وزیر اکبرخان کابل انجام شد و درپی آن، رییس جمهور آمریکا از کشته شدن ایمن الظواهری سرکرده شبکه القاعده خبرداد و گفت: این حمله به دستور مستقیم وی صورت گرفته است.

حمله هوایی اخیر آمریکا به کابل به بهانه قتل رهبر القاعده در حالی صورت گرفت که امریکا براساس توافقنامه صلح با طالبان در دوحه قطر تعهد کرده بود که با خروج از افغانستان دیگر حق دخالت در این کشور نخواهد داشت.

به همین دلیل حمله پهپادی یکشنبه گذشته آمریکا به کابل، نقض حریم هوایی و زمینی افغانستان شمرده شده و برخی آن را شلیک به توافقنامه صلح با طالبان ارزیابی می کنند.

هشدار طالبان به آمریکا در مورد نقض حریم هوایی افغانستان

 

 

 

کلیدواژه