اسد 17, 1401 10:17 Asia/Kabul
  • منابع محلی: مزارشریفی ها ممنوعیت عزاداری در زیارتگاه سخی را شکستند
    منابع محلی: مزارشریفی ها ممنوعیت عزاداری در زیارتگاه سخی را شکستند

شماری از زنان از مناطق مختلف شهر مزار شریف، بر خلاف ممنوعیت های اعلام شده از سوی طالبان، برای اقامه عزای حسینی به سوی روضه شریف حرکت کردند، اما با درهای بسته رو به رو شدند.

به گزارش خبرنگار رادیو دری؛ شماری از زنان عزادار حسینی به منظور شرکت در مراسم سوگواری شهادت امام حسین (ع) و آیین های روز عاشورا، از نواحی مختلف شهر مزارشریف با پای پیاده به زیارتگاه سخی در این شهر آمدند اما با وجود این که روز‌های دوشنبه مختص زنان است، به آنان اجازه‌ ورود به صحن روضه داده نشد.

 زنان عزادار حسینی گفتند که آنان صدها متر را پیاده‌روی کردند و می‌خواستند امروز که به روال دوشنبه ها روز زیارتی سخی برای زنان است به زیارت مکان منسوب به حضرت علی علیه‌السلام بروند، اما اجازه نیافتند.

رمزیه، یکی از باشندگان ناحیه پنجم شهر مزارشریف گفت: صبح امروز و قبل از طلوع آفتاب، با دو فرزند خردسالم برای زیارت روضه منسوب به حضرت علی پیاده آمدم اما به ما اجازه زیارت ندادند.

این در حالی است که پیشتر «امارت اسلامی» عزاداری در این مکان را ممنوع کرده بود.

عزاداران حسینی در سال‌های گذشته با تشکیل دسته های سینه زنی از خانه و حسینیه ها در حرم مطهر منسوب به امام علی(ع) دور هم جمع می شدند و عزاداری می کردند.

این در حالی است که روز گذشته در جلسه هماهنگی شورای علما برای برگزاری مراسم عاشورا در روضه از سوی وزارت داخله «امارت اسلامی» ممنوع شد و معاون هماهنگی های فرماندهی امنیتی ولایت بلخ، مکتوب این وزارت را ارائه کرد. 

برگزاری مراسم عاشورا در زیارتگاه سخی مزار شریف ممنوع شد

عزاداران حسینی در افغانستان، آیین های عاشورا را با شور و شکوه برپا کرده اند

کلیدواژه