اسد 18, 1401 12:09 Asia/Kabul
  • ژنرال آمریکایی: توافق دوحه، بدترین توافق در تاریخ آمریکا است
    ژنرال آمریکایی: توافق دوحه، بدترین توافق در تاریخ آمریکا است

فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در افغانستان، توافق دوحه را بدترین توافقنامه در تاریخ ایالات‌متحده دانست.

به گزارش رادیو دری، ژنرال «دیوید پترائوس» فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در افغانستان روز سه شنبه در مقاله‌ای برای نشریه آتلانتیک نوشت: آمریکا توان کنترل وضعیت افغانستان را داشت و می توانست از سقوط حکومت پیشین آن جلوگیری کند.

پترائوس با اشاره به امکانات و فناوری‌های نظامی ارتش ایالات‌متحده در این مطلب استدلال کرده است که واشنگتن با هزینه مالی و انسانی کم می‌توانست در نقش مشاور و حامی دولت افغانستان باقی بماند.

پترائوس در این مقاله "اشتباهات کلان" و متعدد آمریکا را در افغانستان مورد بررسی قرار داده و یکی از مهمترین این خطاها را حمایت واشنگتن از اعطای قدرت بسیار زیاد به حکومت مرکزی در افغانستان می داند.

این شخصیت آمریکایی که مدتها سمت ریاست سازمان سیا را برعهده داشت، توافق دوحه را "بدترین موافقتنامه سیاسی" در تاریخ ایالات متحده توصیف کرد که به اعتقاد او، شرایط آن، از جمله رهایی پنج هزار زندانی طالبان از زندان‌های افغانستان را موجب سقوط حکومت این کشور ارزیابی کرده است.

این نظامی بازنشسته آمریکایی ضمن تائید اظهارات منتقدان مبنی بر خروج پرهرج و مرج و بی حساب و کتاب دولت «جو بایدن» از افغانستان، ادعای رقبای واشنگتن را مبنی بر اینکه آمریکا متحد قابل اعتمادی نبوده و یک قدرت رو به زوال است، تائید می کند.

پترائوس در پایان مقاله خود پیش بینی کرد؛ طالبان همچنان به میزبانی و حمایت از گروه‌های تروریستی و شبه نظامی در افغانستان ادامه خواهند داد.

سازمان سیگار: توافق دوحه به افزایش حملات طالبان منجر شده است

کلیدواژه