اسد 19, 1401 19:11 Asia/Kabul
  • بانک جهانی افغانستان را فقیرترین کشور جهان معرفی کرد
    بانک جهانی افغانستان را فقیرترین کشور جهان معرفی کرد

بانک جهانی با انتشار گزارشی افغانستان را فقیرترین کشور جهان معرفی کرد.

به گزارش رادیو دری، بنا بر اعلام بانک جهانی کشورهای افغانستان، اریتره، موریتانی، سومالی، سودان، تاجیکستان و یمن به ترتیب فقیرترین کشورها اعلام شده‌انن که با بحران خوراک و بدهی روبه‌رو هستند.

بانک جهانی در گزارش خود آورده است: «این کشورها دارای شدیدترین بحران‌های غذایی و بدهی هستند و یگانه راه کمک به آنها صادرات مواد خوراکی برای آنان است.»

در گزارش بانک جهانی آمده است که رویدادهای طبیعی مانند خشک‌سالی، افغانستان را آسیب‌پذیر کرده و تولید گندم را نیز کاهش داده‌ است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، ۶۹ درصد از مردم افغانستان توان تامین نیازهای خوراکی‌ خود را ندارند و ۱۶ درصد از خانواده‌ها در روز کمتر از یک وعده غذایی مصرف می‌کنند.

به دنبال انتشار گزارش بانک جهانی، وزارت اقتصاد حکومت موقت طالبان نیز از خود واکنش نشان داد و اعلام کرد که بحران مواد غذایی در افغانستان برخاسته از مسدود کردن دارایی‌های کشور در امریکا است.

عبداللطیف نظری معین وزیر اقتصاد افغانستان در این مورد راهکارهای رفع این مشکل گفت با تقویت زیربناها، مکانیزه ساختن زراعت و گسترش تجارت و ترانزیت افغانستان می‌توان به تدریج به خودکفایی اقتصادی نزدیک شد.

هشدار سازمان های بین المللی درمورد گسترش فقر در افغانستان

سونامی فقر در افغانستان

کلیدواژه