اسد 20, 1401 14:33 Asia/Kabul
  • دیده بان حقوق بشر: عملکرد طالبان در یک سال گذشته «وحشتناک» بود
    دیده بان حقوق بشر: عملکرد طالبان در یک سال گذشته «وحشتناک» بود

در آستانه یک‌‌سالگی تسلط طالبان بر افغانستان، دیده‌بان حقوق‌ بشر در گزارشی با نام «سال فاجعه‌بار حکومت طالبان»، کارنامه این گروه را در زمینه حقوق بشر «وحشتناک» خوانده است.

به گزارش رادیو دری؛  در گزارش دیده‌بان حقوق‌ بشر که روز پنج‌‌شنبه ۲۰ اسد منتشر شده آمده است که طالبان از زمان تسلط بر افغانستان، تعهدات‌شان در زمینه حقوق بشر را زیر پا گذاشته‌ و در یک سال گذشته، محدودیت‌های شدیدی را بر زنان و رسانه‌ها وضع کرده و مخالفان‌شان را خودسرانه بازداشت، شکنجه و اعدام کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که از زمان تسلط طالبان بر افغانستان ۹۰ درصد شهروندان این کشور از ناامنی غذایی رنج می‌برند و میلیون‌ها کودک به سوءتغذیه مبتلا شده‌اند.

فرشته عباسی، پژوهشگر افغانستان در دیده‌بان حقوق‌ بشر گفته است: «مردم افغانستان در یک کابوس حقوق بشری زندگی می‌کنند و قربانی ظلم طالبان و بی‌تفاوتی بین‌المللی شده‌اند. آینده افغانستان تاریک خواهد ماند؛ مگر این که دولت‌های خارجی، فعال‌تر با مقام‌های طالبان درگیر شوند و آن‌ها را به شدت تحت فشار قرار دهند.»

طالبان هنوز به این گزارش دیده‌بان حقوق‌ بشر واکنشی نشان نداده‌اند، اما در گذشته همواره این گونه گزارش‌ها را رد کرده‌اند.

ابراز نگرانی دیده‌بان حقوق بشر درباره بحران حقوق زنان در افغانستان

تاکید دوباره دیده بان حقوق بشر بر ممنوعیت سفر سران طالبان

کلیدواژه