اسد 22, 1401 09:01 Asia/Kabul
  • ادامه روند اخراج پناهجویان افغان از ترکیه
    ادامه روند اخراج پناهجویان افغان از ترکیه

ترکیه در ادامه روند اخراج اجباری پناهجویان افغان ۲۲۷ پناهجوی دیگر را به کابل بازگرداند.

به گزارش رادیو دری، براساس اطلاعات دریافتی از مقامات اداره مهاجرت ترکیه، از اول ژانویه سال جاری میلادی تاکنون در مجموع 3 هزار و 997 پناهجوی افغان ساکن ترکیه اخراج شده‌اند.

براساس گزارش ماه ژانویه کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، حدود 300 هزار پناهجوی افغان در ترکیه حضور دارند که از این میان حدود 130 هزار نفر آن‌ها اسناد قانونی ندارند و با خطر اخراج اجباری مواجه هستند.

پیش از این رسانه‌های ترکیه گزارش داده بودند فعالیت‌ها برای استرداد «مهاجران غیرقانونی» که در تاریخ‌های مختلف دستگیر شده و موقتاً در مراکز استرداد اتباع خارجی در سراسر ترکیه اقامت می‌کنند، همچنان ادامه دارد.

«آنا شی» پژوهشگر عفو بین‌الملل در امور حقوق پناهجویان و مهاجران چندی پیش اعلام کرده بود دولت ترکیه تنها انتخابی که پناهجویان افغان می‌دهد، انتخاب بین اخراج اجباری و بازداشت برای مدتی نامعلوم است.

آنکارا با وجود توافق با اتحادیه اروپا و گرفتن میلیونها یورو درخصوص اسکان مهاجران در خاک ترکیه و جلوگیری از ورود آنان به مرزهای اروپا، بخاطر بحران اقتصادی داخلی روند بازداشت و بازگرداندن مهاجران را آغاز کرده است. این در حالی است که بسیاری از پناهجویان به دلیل مشکلات مختلف امنیتی و اقتصادی ازجمله مهاجران افغانستان، ناگزیر به ترک کشورهای خود می شوند.

اخراج ده ها پناهجوی افغان از ترکیه

کلیدواژه