اسد 24, 1401 10:03 Asia/Kabul
  • خلیل زاد: حضور الظواهری در کابل به اعتماد بین آمریکا و طالبان آسیب زد
    خلیل زاد: حضور الظواهری در کابل به اعتماد بین آمریکا و طالبان آسیب زد

زلمی خلیل زاد نماینده پیشین امریکا در امور افغانستان معتقد است که حضور الظواهری در کابل باعث به وجود آمدن بی‌اعتمادی میان طالبان و امریکا شد .

به گزارش رادیو دری، خلیل زاد در مصاحبه‌ با رسانه ها به مناسبت اولین سالگرد تسلط یافتن طالبان بر افغانستان گفت:حضور الظواهری در کابل باعث به وجود آمدن بی‌اعتمادی میان طالبان و امریکا شد و اگر توضیحی قانع‌کننده از سوی این گروه ارائه نشود، ممکن است مانع تحقق مطالبات‌ طالبان از جمله برقراری روابط با واشنگتن شود.

نماینده پیشین امریکا در امور افغانستان درباره اینکه چقدر گزینه نظامی برای تحت فشار گذاشتن طالبان می تواند مطرح باشد گفت  به نظر نمی‌رسد گزینه نظامی به صورت گسترده مانند اشغال افغانستان مطرح باشد، اما احتمال عملیات نظامی برای مبارزه با تروریسم و دفاع از منافع امریکا وجود دارد.

خلیل زاد با اشاره به 18 سال جنگ میان آمریکا و طالبان افزود: دلایلی همچون تغییر اوضاع بین‌المللی و هزینه بالای جنگ به‌ تدریج امریکا را به این نتیجه رساند که باید با طالبان وارد مذاکره شود و پس از آن طالبان و دولت افغانستان وارد مذاکره شدند.

وی اضافه کرد: هم ترامپ و هم بایدن به این نتیجه رسیده بودند که چنانچه خروج نیروهای امریکا از افغانستان را به زمان حاصل شدن توافق صلح میان گروه‌های افغان موکول کنند، ممکن است این توافق حاصل نشود و سبب ماندگاری نیروهای امریکا در افغانستان شود که این با رویکرد هر دو رئیس جمهوری مبنی بر لزوم خروج از افغانستان در تناقض بود.

یویورک تایمز: خلیل زاد امتیازات زیادی به طالبان داد

پیش بینی خلیل زاد از احتمال حمله دوباره آمریکا به افغانستان

کلیدواژه