اسد 24, 1401 14:33 Asia/Kabul
  • صلاح الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان
    صلاح الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان

حزب جمعیت اسلامی در بیانیه ای تسلط طالبان بر افغانستان را موجب تحمیل هزینه‌های هنگفت به امنیت منطقه و‌ جهان ارزیابی کرد.

به گزارش رادیو دری، حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی در اعلامیه ای به مناسبت نخستین سالگرد سقوط کابل حکومت طالبان بر افغانستان تاکید کرده است که ادامه‌ "لجاجت" طالبان راهی جز دفاع مسلحانه باقی نخواهد گذاشت.

در اعلامیه این حزب آمده است: «یک‌ سال قبل به‌ تاریخ 24 اسد 1400 نظام جمهوریت در نتیجه‌ "خیانت" تیم حاکمِ وقت به ریاست اشرف‌غنی و روند "ناکام و غیرمسئولانه"‌ مذاکرات دوحه، به‌گونه توطئه‌آمیزی فروپاشید.»

حزب جمعیت اسلامی افزوده است که افغانستان پس از فروپاشی نظام وارد چرخه‌ خلاء مشروعیت و یکی دیگر از تاریک‌ترین مرحله‌های حیات سیاسی خود شد.

در اعلامیه این حزب همچنین آمده است: «طالبان در مدت یک‌سال از حاکمیت خود بر افغانستان، خشن‌ترین شکل ممکنِ سرکوبِ اراده‌ مردم و نفی ارزش‌های انسانی را به ‌نمایش گذاشته‌اند.»

در اعلامیه‌ حزب جمعیت اسلامی به تعطیلی مکاتب دخترانه نیز اشاره شده و آمده است: «طالبان با اظهار این‌که بستن مکاتب به‌روی دختران یک مسأله‌ دینی و ناشی از حساسیت‌های فرهنگی مردم افغانستان است، دین اسلام را بدنام ساخته و قرائت بدوی و فهم انحرافی خود ‌را به فرهنگ مردم افغانستان نسبت داده‌اند.»

این اعلامیه در ادامه، یکی دیگر از آسیب‌های حاکمیت یک‌ساله‌ طالبان را "تبدیل‌شدنِ تدریجی افغانستان به پناهگاه امن گروه‌های تروریستی" دانسته است.

همچنین در اعلامیه حزب جمعیت اسلامی از عملکرد زنان ستایش و بر این نکته تأکید شده است که راه‌حل بحران فعلی افغانستان نه در سرکوب خواسته‌های مشروع شهروندان، بلکه در مراجعه به آرای آحاد مردم و تمثیل اراده جمعی آن‌ها است.

حزب جمعیت اسلامی در پایان اعلامیه خود آورده است: «مردم افغانستان توقع دارند که تجربه یک ساله‌ حاکمیت "غاصبانه‌ طالبان" جامعه جهانی را متقاعد ساخته باشد که افغانستانِ تحت اشغال این گروه هرگز نمی‌‌تواند روی‌کرد تعامل‌گرایانه‌ و امنیت‌‌آور داشته باشد و بی‌تفاوتی در برابر وضعیت کنونی کشور هزینه‌های جبران‌ناپذیری را برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به‌بار خواهد آورد.»

یک سال پیش در روز 24 اسد گروه طالبان پس از فرار محمد اشرف غنی رییس جمهور وقت بر کابل تسلط یافت و نظام جمهوری در افغانستان فروپاشید.

24 اسد؛ سالروز پایان اشغال و آغاز دوره ای جدید در افغانستان

کلیدواژه