اسد 25, 1401 16:21 Asia/Kabul
  • ترامپ: خروج از افغانستان، تحقیرآمیزترین رویداد تاریخ آمریکا بود
    ترامپ: خروج از افغانستان، تحقیرآمیزترین رویداد تاریخ آمریکا بود

دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا، عقب‌نشینی نظامی این کشور از افغانستان را عجولانه و تحقیرآمیز توصیف کرد.

به گزارش رادیو دری، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت:کشورش به‌دلیل تصمیم عجولانه و بی‌برنامه «جو بایدن» خود برای خروج از افغانستان، به‌شکل بی‌سابقه‌ای تحقیر شد.

ترامپ در بیانیه‌ای در سالگرد عقب‌نشینی نظامی آمریکا از افغانستان اظهار کرد: پس از اینکه بایدن دستور خروج از افغانستان را صادر کرد، ارتش آمریکا نیز 85 میلیارد دلار از بهترین تسلیحات جهان را در این کشور رها کرد.

بنا بر اظهارات ترامپ، فاجعه‌ای که دقیقا یک سال پیش در افغانستان روی داد، شرم‌آورترین و تحقیرآمیزترین اتفاق در تاریخ ایالات متحده بود.

رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت: البته اصل خارج شدن [از افغانستان] را نمی‌گویم، چون در هر حال من کسی بودم که تعداد سربازانمان را در آنجا به دو هزار نفر کاهش داده و تدارکات برای عقب‌نشینی را فراهم کردم؛ بلکه نحوه خروج را می‌گویم.

ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال 2001 با عنوان پاسخ به حملات 11 سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله نظامی کردند و از آن زمان، حضور نظامی و اشغالگری آنها در افغانستان ادامه داشت.

خروج جنجالی آمریکا از افغانستان در سال گذشته از همان ابتدا انتقادهایی از تلاش‌های آمریکا برای تحمیل ارزش‌ها و سبک زندگی غربی به دیگر کشورها را به همراه داشت.

امریکا در حالی خروج خود را از افغانستان آبرومندانه می خواند که مجبور به خروج از این کشور شد

ترامپ همچنان از نحوه خروج آمریکا از افغانستان انتقاد می‌کند

 

کلیدواژه