اسد 26, 1401 08:55 Asia/Kabul
  • دوستم طالبان را به مذاکره و پایان جنگ دعوت کرد
    دوستم طالبان را به مذاکره و پایان جنگ دعوت کرد

مارشال عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی افغانستان گفت: از رهبر گروه طالبان خواسته است که با «شورای عالی مقاومت ملی افغانستان» وارد مذاکره شوند.

به گزارش رادیو دری، مارشال دوستم در مصاحبه با رسانه ها افزود: «ما نمی‌توانیم همدیگر را از بین ببریم. ما یکبار آن‌ها (طالبان) را از میان برداشتیم، ولی بازگشتند، بنابراین به عنوان مسلمان و افغان باید یکدیگر را بپذیریم، زیرا همه از جنگ خسته شده‌اند.»

دوستم افزود: «آنها هم با جنگ نمی‌توانند ما را از بین ببرند و هم به این سادگی نمی‌توانند ما را نادیده بگیرند. نمی‌توانند حق مردم ما را نادیده بگیرند.»

وی تاکید کرد که نمی‌خواهد جنگ داخلی دیگری در افغانستان اتفاق بیفتد و همه جناح‌ها برای ایجاد یک دولت فراگیر باید توافق کنند.

رهبر حزب جنبش ملی افغانستان همچنین اضافه کرد طالبان باید پیشنهاد مذاکره را بپذیرند، ما آماده مذاکره هستیم و طالبان  باید روند مذاکرات صادقانه و باز را آغاز کنند.

دوستم تاکید کرد: طالبان نباید آموزش دختران را محدود کنند و نسل جوان افغانستان، نسلی متفاوت است و آنها این واقعیت را باید بپذیرند.

وی گفت: «طالبان با قدرت خود افغانستان را تصرف نکردند، بلکه با یک معامله به قدرت رسیدند، وگرنه پس گرفتن کنترل افغانستان با زور برای آنها آسان نبود.»

رهبر حزب جنبش ملی افغانستان مدعی شد که طالبان باید از اشرف غنی و دولت امریکا تشکر کنند، زیرا غنی با طالبان معامله کرد و همواره تلاش کرد تا چهره‌های ضد طالبان را تضعیف کند.

دوستم اظهار کرد: «تمام تلاش من، برقراری عدالت در افغانستان است؛ افغانستانی که در آن همه برابر و از حقوق یکسانی برخوردار شوند، اما طالبان حقوق اقلیت‌های قومی را نادیده می‌گیرند.»

وی تاکید کرد که اگر این تلاش برای مذاکره با طالبان به جایی نرسید در چند ماه آینده «تصمیم بعدی» خود را اعلام خواهد کرد.

دوستم پس از سقوط شهر مزارشریف از افغانستان خارج شد و اکنون در ترکیه به‌سر می‌برد.

دوستم: رفتار طالبان با زنان، خلاف ارزش های ملت افغانستان است

طالبان قصر دوستم را به پایگاه نظامی تبدیل می کند

کلیدواژه