اسد 28, 1401 13:24 Asia/Kabul
  • قطعنامه پایانی نشست طالبان در قندهار
    قطعنامه پایانی نشست طالبان در قندهار

نشست یک روزه سران طالبان و شماری از علما و بزرگان قومی در قندهار با انتشار قطعنامه‌ای به کارش پایان داد.

به گزارش رادیو دری، طالبان در قطعنامه نشست قندهار که عصر روز پنجشنبه پایان یافت، به صراحت با آمریکا و پاکستان اتمام حجت و آنان را تهدید به رویارویی مجدد و اقدامات تنبیهی نمود.

در ماده اول قطعنامه این نشست، حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به کابل در 30 جولای را محکوم کرده و آن را نقض توافقنامه دوحه، خلاف قوانین بین‌المللی و نقض خاک افغانستان خوانده است.

در ماده دوم، این قطعنامه بدون نام بردن از کشوری آمده است که هر کشور همسایه که به استفاده از فضای خود برای حمله به افغانستان اجازه داده است نیز در این «جنایت شریک است» و تأکید شده که چنین تصمیمی عواقب بدی خواهد داشت.

پاکستان تنها کشوری است که متهم به واگذاری آسمان خود به نیروهای آمریکایی در ماجرای حمله به یک منزل مسکونی در منطقه «شیرپور» شهر کابل که گفته شده است، ایمن الظواهری رهبر گروه تروریستی القاعده و خانواده‌اش در آن سکونت داشته‌اند، می‌باشد.

در بخش دیگری از این قطعنامه به حقوق زنان از جمله «ارث زنان»، و اینکه «عروسی حق شخصی زن است» اشاره شده است و «بد دادن» دختر(در بدل خون‌بها) نیز حرام دانسته شده است.

نشست بزرگ قندهار، دومین نشست علما و بزرگان افغانستان است که پس از روی کار آمدن مجدد طالبان به قدرت، برگزار شده است. نشست پیشین در شهر کابل برگزار شده بود.

نشست طالبان در قندهار آغاز شد

کلیدواژه