اسد 28, 1401 14:24 Asia/Kabul
  • بیانیه طالبان به مناسبت سالروز استقلال افغانستان
    بیانیه طالبان به مناسبت سالروز استقلال افغانستان

دولت موقت طالبان ضمن تبریک سالروز استقلال افغانستان در بیانیه ای بر عدم مداخله در امور سایر کشورها تاکید کرد.

به گزارش رادیو دری، دولت موقت طالبان در بیانیه‌ای به مناسبت یکصد و سومین سالروز استقلال افغانستان از انگلیس اظهارداشت: «مردم مجاهد و متدین افغانستان در شرایط بسیار دشوار و با امکانات اندک علیه اشغالگران انگلیس جهاد و مبارزه  کردند و سه بار استعمار انگلیس را شکست دادند».

بیانیه خاطرنشان کرد، «استقلال از استعمار انگلیس که به راهنمایی علما، روحانیون و بزرگان افغانستان و فداکاری و تلاش جوانان به دست آمد، برای کشورهای استعمار زده روحیه آزادی و به ملت‌های مغلوب نفس تازه بخشید».

دولت موقت طالبان گفت: برای ما در کنار سایر روزهای تاریخی، امروز 28 اسد روز تاریخی است که مردم با جانفشانی، بیگانگان را شکست دادند. بنابراین فرارسیدن روز پر از افتخار استقلال را به ملت مومن و مجاهد افغانستان تبریک می‌گوییم.

بر اساس بیانیه طالبان، حکومت جدید افغانستان متعهد می‌شود که از ارزش‌های دینی و افغانستانی، عقیده، فکر، فرهنگ و ارزش های معنوی پاسداری کند.

در بیانیه آمده است: ملت مجاهد افغانستان درحالی استقلال این کشور را جشن می‌گیرند که در این کشور امنیت تامین شده، نظام اسلامی حکمفرما است و سال گذشته نیز ریشه یک اشغال دیگر از میان برداشته شده است.

طالبان تاکید کرد: «نیاکان مجاهد ما در قرن های 19 و 20 در برابر تجاوز امپراتوری انگلیس و اتحاد شوروی سینه‌های خود را سپر کردند و فرزندان آنها در قرن 21 شکست یک قدرت بزرگ پر مدعای دیگر را مشاهده نمودند».

دولت موقت طالبان در این بیانیه اظهارداشت، حکومت افغانستان به عنوان  نظام مستقل و مشروع برای همیشه به پاسداری از این ارزش‌ها متعهد است و خواستار مناسبات استوار بر اساس دین اسلام با کشورهای منطقه و جهان می باشد.

این بیانیه همچنین هشدار داد، متجاوزگران از گذشته درس عبرت بگیرد و از این پس در سطح جهان، تعهد بر سیاست سالم، همدیگر پذیری و عدم مداخله در امور یکدیگر را اختیار نماید.

تجلیل از سالروز استرداد استقلال افغانستان در کابل

کلیدواژه