سنبله 20, 1401 09:28 Asia/Kabul

کارشناس مسائل حقوقی و استاد دانشگاه کابل می گوید، حادثه 11 سپتامبر 2001 پیامدهای مخربی برای جهان از جمله لشکرکشی آمریکا به افغانستان داشت. 

«اسحاق نبی‌زاده» در گفت وگو با خبرنگار ایران‌پرس در کابل درباره پیامدهای ماجرای 11 سپتامبر پس از 20 سال تصریح کرد، با حمله آمریکا به افغانستان مفهوم امنیت بین‌الملل و مقوله حقوق‌بشر دگرگون شد.


کارشناس مسائل حقوقی در کابل خاطرنشان کرد، آنچه 11 سپتامبر برای افغانستان به‌همراه داشت؛ توسعه جنگ، توسعه ناامنی، تشدید بی‌اعتمادی، افزایش فقر و تخریب زیرساخت‌های حیاتی به‌ویژه اقتصادی و تخریب مولفه‌های ملت‌سازی در افغانستان بود.  

«نبی‌زاده» تاکید کرد، با گذشت 20 سال از 11 سپتامبر و حتی با خروج آمریکا از افغانستان، کاخ سفید همان سیاست گذشته را در مبارزه با تروریسم دنبال می‌کند و امروز تروریسم لایه‌های پیچیده پیدا کرده است. 
استاد دانشگاه کابل اظهار کرد، تداوم حملات پهپادی آمریکا در کابل و دیگر مناطق افغانستان پس از خروج از این کشور و 20 سال اشغالگری نشان می‌دهد افغانستان همچنان می‌تواند به‌عنوان پایگاهی برای آمریکا مورد استفاده قرار گیرد.  
بیست سال پس از ماجرای 11 سپتامبر، آمریکا بدون دستاوردی شبانه خاک افغانستان ترک کرد. ویرانی و گسترش فقر در افغانستان نتیجه حضور 20 سال اشغالگری آمریکا در افغانستان بوده است.
طالبان  اوت 2021 با ورود به کابل و ارگ ریاست جمهوری باردیگر بر افغانستان حاکم شد.

سالروز ۱۱ سپتامبر؛ حضور آمریکا در افغانستان به نفع گروه‌های تروریستی تمام شد

کلیدواژه