سنبله 24, 1401 11:16 Asia/Kabul
  • آمریکا به وعده های خود در افغانستان عمل نکرد
    آمریکا به وعده های خود در افغانستان عمل نکرد

اکبر جاهد کارشناس سیاسی افغانستان گفت: آمریکا به شعارهای خود در مورد همراهی با مردم افغانستان و نجات این کشور از وضعیت نابسامان اقتصادی عمل نکردند.

به گزارش رادیو دری، اکبر جاهد کارشناس سیاسی افغانستان گفت: آمریکایی ها طی بیست سال حضور در افغانستان و پس از خروج از این کشور به شعارهای خود در مورد همراهی با مردم افغانستان و نجات این کشور از وضعیت نابسامان اقتصادی عمل نکردند.

اکبر جاهد اظهار داشت: پس از حملات یازدهم سپتامبر در آمریکا، دولت واشنگتن اعلام کرد که این حملات از طرف شبکه القاعده انجام شده و پناهگاه القاعده در داخل افغانستان است. آمریکا به همراه متحدانش به این بهانه به افغانستان آمدند و دولت طالبان را سرنگون کردند، اهداف اعلامی آنان از حمله به افغانستان از بین بردن القاعده، دولت سازی و ملت سازی در افغانستان و ایجاد دموکراسی در این کشور بود اما پس از بیست سال حضور به هیچ کدام از آن ها دست نیافتند.

جاهد افزود: آمریکایی ها بیست سال افغانستان را در آتش جنگ نگه داشتند و بالاخره این کشور را ترک کردند و اکنون افغانستان از نظر اجتماعی و اقتصادی به همان حالت بیست سال قبل بازگشته است.

این کارشناس سیاسی در مورد حضور گروه های تروریستی از جمله القاعده در افغانستان عنوان کرد: حکومت طالبان اعلام کرده که از افغانستان تهدیدی متوجه دیگر کشورها نیست و کشورهای دیگر هم در امور افغانستان دخالت نکنند اما مساله این است که این کشور چهار دهه در جنگ بوده و طالبان هنوز به اشراف لازم برای تامین ثبات سیاسی و امنیتی نرسیده و ممکن است گروه های تروریستی دشمن برخی کشورها در افغانستان فعالیت کنند.

به گفته جاهد آمریکا طی بیست سال گذشته توان مهار نیروهایی را که در مقابلش می جنگیدند، نداشت زیرا نیروهای مقابل انگیزه و روحیه بالاتری داشتند و در عین حال آمریکایی ها هم اراده لازم را برای حمایت از مردم افغانستان نداشتند.

امریکایی ها نمی خواهند به وعده های خود در مورد خروج نیروهایشان از افغانستان عمل کنند

کلیدواژه