سنبله 24, 1401 15:07 Asia/Kabul
  • سفیر ایران: برای ایجاد شغل در افغانستان با طالبان همکاری می کنیم
    سفیر ایران: برای ایجاد شغل در افغانستان با طالبان همکاری می کنیم

سفیر ایران در کابل گفت: دولت ایران آماده است در زمینه تولید کار در داخل افغانستان با هیات حاکمه این کشور همکاری کند.

به گزارش رادیو دری، بهادر امینیان سفیر ایران در کابل امروز در دیدار خلیل‌الرحمن حقانی وزیر امور مهاجران حکومت موقت طالبان راه‌حل کاهش مهاجرت افغان‌ها را فراهم سازی زمینه کار در داخل افغانستان خواند و افزود: دولت ایران آماده است در این  زمینه  با طالبان همکاری کند.

بهادر امینیان افزود: در ماههای اخیر روزانه 3 هزار پناهجوی غیرقانونی و به همین تعداد نیز مهاجر قانونی از افغانستان وارد ایران شده که باعث افزایش آمار مهاجران افغان  شده است.

سفیر ایران در کابل از فعالیت مافیای قاچاق انسان و مواد مخدر در مرزهای دو کشور ابراز نگرانی کرد و تاکید کرد: کسانی که به صورت غیرقانونی وارد ایران می‌شوند، با مشکلات قاچاق انسان و نبود خدمت‌رسانی مواجه خواهند شد.

وزیر امور مهاجران حکومت موقت طالبان هم در این دیدار ضمن قدردانی از خدمات ایران به مهاجران افغانستانی گفت: «امارات اسلامی تلاش می کند تا با فراهم کردن کار، ضمن کاهش مهاجرت، زمینه بازگشت پناهجویان به کشور را فراهم کند.»

حقانی افزود: همچنین تلاش می‌شود تا کشت و قاچاق مواد مخدر افغانستان به صفر برسد.

به گفته وی برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر به تجهیزات قوی و استقرار نیروی نظامی ویژه در مرز مشترک ایران و افغانستان نیاز است که با همکاری مشترک دو کشور امکان پذیر خواهد بود

پذیرایی ایران از 45 درصد مهاجران افغان در جهان

نگرانی‌ها از افزایش فقر و بیکاری در غرب افغانستان

کلیدواژه