سنبله 25, 1401 10:58 Asia/Kabul
  • ند پرایس: پس از کشته‌ شدن ایمن الظواهری هیچ تعاملی با طالبان نداشته‌ ایم
    ند پرایس: پس از کشته‌ شدن ایمن الظواهری هیچ تعاملی با طالبان نداشته‌ ایم

وزارت خارجه امریکا می‌گوید، پس از کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکۀ القاعده در کابل، میان مقام‌های بلندپایه امریکایی و طالبان هیچ تعاملی انجام نشده است.

به گزارش رادیو دری، وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که طالبان باید حقوق بشر و آزادی افغانان را رعایت کنند اما به گفته سخنگوی این وزارت، طالبان در برابر هراس افکنی مطابق توافق دوحه عمل نکرده‌اند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته در این مورد در یک نشست خبری گفت: «به اساس معلومات من بعد از کشته شدن ایمن الظواهری تعاملی در سطح بالا با مقامات طالبان نشده است. چند ماه پیش نیز وقتی که تام وست با نمایندگان طالبان دیدار کرد ما به حقوق بشر و اهمیت حقوق تمام افغانان تاکید کردیم.»

اما سرپرست وزارت امور خارجه حکومت طالبان پیشتر در گزارش سالانه دستاوردهای اداره خود گفته بود که آنان با مقام‌های آمریکا و دیگر کشورها در مورد توقف نقض حریم هوایی افغانستان گفت و گو کرده اند.

پرایس افزود جامعه جهانی هنوز هم توانایی این را دارد که بر طالبان فشار بیاورد تا حقوق بشر را در افغانستان رعایت کنند.

پرایس گفت که طالبان به دنبال برقرار روابط با جهان و به رسمیت شناختن هستند اما آمریکا و متحدانش به صراحت گفته‌اند که طالبان را به رسمیت نمی‌شناسند و آمریکا تنها برای حفظ منافع خود و افغان‌ها با طالبان تعامل خواهد داشت.

طالبان تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده‌اند.

گفتنی است این اظهارات وزیر خارجه آمریکا در حالیست که روز قبل نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان گفته بود که سیاست آمریکا تعامل با طالبان است.

رد ادعای امریکا در مورد کشته شدن ایمن الظواهری در کابل

کلیدواژه