سنبله 25, 1401 19:07 Asia/Kabul
  • اعلامیه سمرقند؛ مخالفت با نظامی شدن فناوری اطلاعات؛ حمایت از دولت فراگیر در افغانستان

کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای (SCO) حاضر در سمرقند، ازبکستان امروز جمعه اعلامیه مخالفت با هرگونه نظامی سازی بخش فناوری اطلاعات را امضا کردند.

به گزارش رادیو دری ، براساس این اعلامیه، اعضا سازمان همکاری شانگهای از توسعه قوانین جهانی، اصول و رفتار مسئولانه دولت‌ها در این زمینه حمایت کرده و از توسعه یک سازمان بین‌المللی جامع تحت نظارت سازمان ملل متحد برای مبارزه با استفاده از این فناوری‌ها برای مقاصد جنایی، استقبال می‌کنند.

براساس اعلامیه سمرقند، کشورهای عضو شانگهای قصد دارند فهرست واحدی از سازمان های تروریستی، جدایی طلب و افراطی تهیه، وطبق قوانین ملی خود و براساس اجماع، تلاش خواهند کرد تا اصول و رویکردهای مشترکی را برای تشکیل فهرست واحدی از این سازمان‌ها که فعالیت شان در قلمرو کشورهای عضو شانگهای ممنوع است، ارائه دهند.

در ادامه و براساس این اعلامیه، کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای خواستار افزایش اثربخشی سازمان تجارت جهانی و اصلاح آن، شدند.

همچنین، در این اعلامیه کشورهای عضو شانگهای ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان را مهم دانسته و اعلام کردند: «کشورهای عضو ایجاد یک حکومت فراگیر در افغانستان با مشارکت نمایندگان همه گروه‌های قومی، مذهبی و سیاسی جامعه افغان را بسیار مهم می‌دانند».

در این اعلامیه تاکید شد که سازمان همکاری شانگهای از تشکیل افغانستان به عنوان یک کشور مستقل، بی طرف، متحد و صلح آمیز، عاری از تروریسم، جنگ و مواد مخدر، حمایت می‌کند.

در این سند همچنین از کشورهای جهان خواسته شد که مشترکاً یک بازار انرژی بین‌المللی باز، شفاف و کارآمد ایجاد کنند، موانع تجاری را کاهش دهند، از نوسانات بیش از حد در قیمت‌های جهانی انرژی اجتناب کرده و بازار بین‌المللی انرژی سالم، باثبات و پایدار را حفظ کنند.

 سران سازمان همکاری شانگهای در ادامه برلزوم احترام و تضمین حق امنیت انرژی همه کشورها و حق استفاده مردم از خدمات صنعت انرژی تاکید کردند و افزودند: دستیابی به امنیت انرژی مبنای تضمین توسعه اقتصادی، اجتماعی، ثبات، امنیت ملی و رفاه همه کشورهای جهان است.

علاوه بر این، سران سازمان همکاری شانگهای خواستار تشکیل یک سیستم مدیریت منصفانه جهانی منابع انرژی و کمک به کشورهای نیازمند شدند و بر تمایل خود برای رشد تجارت متقابل، تاکید کردند.

کلیدواژه