سنبله 26, 1401 16:48 Asia/Kabul

همزمان با فرار رسیدن اربعین حسینی، شیعیان در ولایات مختلف افغانستان مراسم عزاداری و سوگواری برگزار کردند.

به گزارش رادیو دری ،امروز (شنبه، 26 سنبله) به مناسبت اربعین حسینی، مراسم عزداری در حسینه‌ها و تکایای شهر کابل، پایتخت، و ولایت‌های مختلف افغانستان با اشتراک گسترده مردم، برگزار شده است.

 مراسم عزداری اربعین حسینی علاوه بر کابل، در شهر هرات در جنوب غرب افغانستان، شهر مزار شریف در شمال افغانستان، و ولایت‌های سرپل، بامیان، دایکندی، غزنی، لوگر و شمار دیگر از ولایات افغانستان برگزار شده است.

زائران امامزاده یحیی(ع) و عزاداران حسینی ولایت‌های شمالی افغانستان به مناسبت اربعین حسینی به سوی این حرم مطهر به پیاده روی پرداختند.

هزاران زائر و عزاداران اباعبدالله الحسین علیه‌السلام به بارگاه ملکوتی امام زاده یحیی با پی نمودن مسیرهای دور و نزدیک به پیاده روی پرداختند.زائران و عزاداران اربعین حسینی در صحن مطهر این امام زاده با مراسم سخنرانی و پرداختن به فضیلت زیارت کربلای معلی و زیارت نامه اربعین را تجلیل کردند.

 مردم مرکز شهر سرپل از ولسوالی «سید آباد» این ولایت، به رسم ادب تا حرم امامزاده یحیی بن زید شهید با پای پیاده در این مراسم حضور پیدا کردند.

این در حالی است که تعداد زیادی از محبین اهل بیت(ع) با برپایی موکب ها و سقاخانه‌ها در مسیر پیاده‌روی، از عزاداران حسینی پذیرایی نمودند.

علمای شیعه افغانستان امروز در سخنرانی‌های خود، اربعین حسینی را «تجلی صبر و استقامت بی‌مانند و بازگشت با شکوه و پیروزمندانه حضرت زینب (س)» دانستند.

سخنرانان در مراسم گرامی‌داشت از اربعین حسینی گفتند که حضرت زینب پس از حادثه عاشورا، «در اوج صلابت و استواری در برابر یزید ایستاد، تمام عزت، غرور و متانت یک زن مسلمان را به نمایش گذاشت و بر بلندای تاریخ فریاد زد که حقیقت هرگز محو شدنی نیست.»

علمای شیعه افغانستان از مسلمانان خواستند که از امام حسین (ع) درس آزادگی، شجاعت و جوانمردی را بیاموزند و در راستای اعتلای فرهنگ والای اسلامی، تلاش کنند.

گرامی داشت از اربعین حسینی در ولسوالی سیل زده خوشی لوگر

امروز به مناسبت به فرا رسیدن اربعین حسینی، صدها نفر از شیعیان ولسوالی خوشی ولایت لوگر در شرق افغانستان، مراسم عزداری و سینه‌زنی برگزار کردند.

شیعیان ولسوالی خوشی ولایت لوگر با تشکیل دسته‌های سینه‌زنی، به طرف زیارتی موسوم به «شاه سید محمد بابا» رفتند و در آنجا به عزاداری پرداختند.

ولسوالی خوشی ، در اواخر ماه اسد شاهد سرازیر شدن سیلاب مدهش بود که تمام دار و ندار ساکنان این ولسوالی را از بین برد.

با وجود این، ساکنان این ولسوالی سیل زده، امروز از اربعین حسینی به صورت باشکوه تجلیل کردند و به صورت گسترده در مراسم عزاداری شرکت کردند.

عزاداری پرشور تاسوعای حسینی در کابل

کلیدواژه