سنبله 28, 1401 17:12 Asia/Kabul
  • پیشنهاد عضو هیات «صندوق امانی» افغانستان در سوئیس برای نگهداری ارزش پول افغانی
    پیشنهاد عضو هیات «صندوق امانی» افغانستان در سوئیس برای نگهداری ارزش پول افغانی

عضو هیات «صندوق امانی» افغانستان در سوئیس اظهارداشت بانک مرکزی افغانستان برای ثبات اقتصادی و کاهش تورم در این کشور باید به پول دسترسی مشروط داشته باشد.

به گزارش رادیو دری، «شاه محمد محرابی» عضو هیئت صندوق امانی افغانستان در سوئیس گفت: باید ماهانه 150 میلیون دلار از دارایی‌های افغانستان برای حفظ ارزش پول افغانی تزریق شود.

محرابی اظهارداشت «استفاده از این پول باید تنها به هدف ثبات قیمت‌ها باشد تا از ارزش افغانی دفاع کند. این روند را می‌توان به طور مستقل نظارت کرد و باید حسابرسی کرد. از طریق این روند، خرید و قدرت پول افغانی افزایش خواهد یافت و افغان‌ها قادر خواهند شد تا نیازمندی‌های خود را تأمین کنند».

عضو شورای عالی بانک مرکزی افغانستان در آمریکا، هدف از ایجاد صندوق امانی این کشور در سوئیس را حفظ دارایی‌های افغانستان دانست و گفت در نهایت این دارایی‌ها به افغانستان انتقال خواهد یافت.

وی ادامه داد: 3.5 میلیارد دلار برای مردم افغانستان کنار گذاشته شده است، باید به شکلی دارایی‌ها حفاظت شوند و به خاطر این کار، صندوق امانی برای مردم این کشور به  عنوان یک بنیاد تأسیس شد که ماهیت آن مستقل است.

از سوی دیگر، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان اعلام کرد دارایی‌های افغانستان باید در رشد اقتصاد این کشور به مصرف برسد و نباید در اختیار بانک‌ها قرار بگیرد.

پیش از این، برخی از کارشناسان مسائل اقتصادی افغانستان با اشاره به انتقال بخشی از دارایی‌های این کشور به بانک سوئیسی تأکید کرده بودند چنین اقدامی بحران اقتصادی در افغانستان را تشدید می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها، واشنگتن قرار است 3.5 میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف شده افغانستان را به «بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی» واریز کند.

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی یک مؤسسه مالی بین‌المللی متعلق به بانک‌های مرکزی است که همکاری پولی و مالی بین‌المللی را تقویت می‌کند و به عنوان بانکی برای بانک‌های مرکزی عمل می‌نماید.

وزارت خارجه طالبان: انتقال دارایی های افغانستان به سوئیس، غیرقابل قبول است

کلیدواژه