میزان 03, 1401 11:29 Asia/Kabul
  • سازمان سیا از مدل مخفیگاه الظواهری رونمایی کرد
    سازمان سیا از مدل مخفیگاه الظواهری رونمایی کرد

سازمان استخباراتی امریکا (سیا) مدل طراحی شده مخفیگاه ایمن ظواهری، رهبر القاعده را به نمایش گذاشت.

به گزارش رادیو دری، مقامات کاخ سفید عکسی را منتشر کردند که نشان می‌دهد بایدن با ویلیام برنز، رییس سیا، در حالی که یک جعبه چوبی دربسته روی میز جلوی آن‌ها قرار دارد، صحبت می‌کنند.

اکنون محتویات این ماکت در موزه سیا در مقر این سازمان در ویرجینیا به نمایش گذاشته شده که مدل مخفی‌گاه ظواهری را نشان می‌دهد.

این مدل طراحی‌شده خانه‌ای با دیوارهای سفید را با دست‌کم پنج طبقه و سه بالکن نشان می‌دهد.

گفتنی است که موزه به روی عموم بسته است و دسترسی کارمندان و مهمانان سازمان نیز به آن محدود است.

معاون موزه سیا در این باره گفته است که انتشار ماکت خانه الظواهری در این مدت کم یکی از موارد غیرمعمولی است که به سرعت از حالت محرمانه خارج شده است.

سیا به خبرنگاران اجازه داد تا از این موزه بازدید کنند که به‌تازگی به‌منظور هفتاد‌و‌پنجمین سالگرد تأسیس این آژانس بازسازی شده تا بخشی از تلاش گسترده‌تر برای نمایش تاریخ و دست‌آوردهای آن باشد.

اکثر آثار در این موزه سال‌ها یا دهه‌ها طول کشید تا از طبقه‌بندی خارج شوند.

مدل خانه ظواهری، نمونه مصنوعی و کمیابی است که چند هفته قبل توسط افسران اطلاعاتی مورد استفاده قرار گرفته بود.

مدتی قبل بود که بعد از گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره احتمال کشته شدن ایمن الظواهری در افغانستان، یک مقام ارشد دولت آمریکا با تایید انجام حمله پهپادی به هدفی در کابل، گفت در این حمله یک عضو ارشد سازمان تروریستی «القاعده» از بین رفت.

ساعتی بعد، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا با برگزاری نشست خبری در کاخ سفید به ارائه توضیحاتی درباره حمله پهپادی این کشور پرداخت و گفت: «أیمن الظواهری، رهبر گروه تروریستی القاعده را در افغانستان کشتیم. الظواهری باعث کشته‌شدن بسیاری از آمریکایی‌ها در حملات مختلف شده بود».

به نقل از دولت بایدن، این حمله نشان می‌دهد که امریکا ظرفیت مبارزه با تروریسم را تحت نام مبارزه «بر فراز افق» در افغانستان حفظ کرده است.

رد ادعای امریکا در مورد کشته شدن ایمن الظواهری در کابل

کلیدواژه