میزان 05, 1401 10:17 Asia/Kabul
  • طالبان: نگرانی‌های امنیتی تاجیکستان بی‌جاست
    طالبان: نگرانی‌های امنیتی تاجیکستان بی‌جاست

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت موقت طالبان، نگرانی‌های تاجیکستان از وضعیت امنیتی افغانستان را بی‌جا دانست.

وزیر خارجه دولت تاجیکستان در مجمع عمومی سازمان ملل با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی افغانستان، مدعی شد این کشور در حال مبدل شدن به پناهگاه تروریستان است.

سراج‌الدین مهرالدین، وزیر خارجه تاجیکستان روز یک‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «افغانستان به سرعت به پناهگاه تروریست‌ها و سکوی پرتاب افراط‌گرایی رادیکال طالبان در منطقه مبدل می‌شود. افزون بر این ما شاهد کار سیستماتیکی هستیم که بر اساس آن به شمول شهروندان کشورهای آسیایی مرکزی، جنگجویان خارجی به شمال افغانستان انتقال داده می‌شوند که هدف آن ایجاد بستر تازۀ تنش‌ها در نزدیکی مرزهای ما می‌باشد».

در واکنش به این سخنان، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت موقت طالبان اعلام کرد اجازه نخواهند داد که از خاک افغانستان ضد کشور دیگری استفاده صورت گیرد.

مجاهد عنوان کرد:  «ما این را رد می‌کنیم که خدای ناخواسته کدام گروه تروریستی در افغانستان جا می‌گیرد و یا از خاک افغانستان ضد کسی استفاد خواهد شد. ما این اطمینان را دادیم. این نگرانی تاجیکستان بی‌جاست. آنان باید در این رابطه فکر کنند و نگرانی‌شان را از نزدیک با ما شریک سازند».

وزیر خارجۀ تاجیکستان همچنان طالبان را متهم کرد که خواست کشورهای منطقه و جامعۀ جهانی را در رابطه به ایجاد یک حکومت همه‌شمول نادیده گرفته است.

پیش از این، شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود، آنان و جامعۀ جهانی از تهدید گروه‌های تروریستی در افغانستان نگران‌اند.

سخنانی که واکنش شدید محافل و مقامات افغانستانی را به دنبال داشت و به شدت آن را محکوم کردند.

شهباز شریف در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفته بود گروه‌های تروریستی در افغانستان حضور و فعالیت دارند و حکومت سرپرست افغانستان باید با جدیت در برابر آنان اقدام کند.

تاجیکستان: وضعیت افغانستان از کنترل طالبان خارج شده است

کلیدواژه