میزان 06, 1401 09:13 Asia/Kabul
  • طالبان خریدار سوخت و غلات روسیه
    طالبان خریدار سوخت و غلات روسیه

حکومت طالبان می گوید با تنوع بخشیدن به شرکای تجاری خود، از مسکو برای خرید انرژی و غلات تخفیف دریافت کرده است.

حاجی نورالدین عزیزی وزیر بازرگانی و صنایع حکومت موقت طالبان دیروز سه‌شنبه  به خبرگزاری رویترز گفت، براساس توافقنامه امضا شده بین این گروه با روسیه، مسکو بنزین، گازوئیل، گاز و گندم افغانستان را تامین می‌کند.

عزیزی افزود، این وزارتخانه برای تنوع بخشیدن به شرکای تجاری خود تلاش می‌کند و روسیه به دولت طالبان تخفیف‌هایی بر مبنای قیمت متوسط ‌جهانی کالاها ارائه کرده است.

وی تصریح کرد: این قرارداد شامل عرضه سالانه حدود یک میلیون تن بنزین، یک میلیون تن گازوئیل، ۵۰۰ هزار تن گاز مایع و ۲ میلیون تن گندم توسط روسیه خواهد بود.

عزیزی گفت که این توافق برای یک دوره آزمایشی نامشخص اجرا می‌شود و پس از آن انتظار می‌رود هر دو طرف در صورت رضایت، قرارداد بلندمدتی را امضا کنند.

این قرارداد پس از آن نهایی شد که یک تیم فنی افغان چندین هفته در مسکو حضور داشت و مشغول مذاکره بود.

این اقدام، اولین معامله بزرگ اقتصادی بین‌المللی شناخته شده‌ای محسوب می‌شود که طالبان از زمان بازگشت به قدرت بیش از یک سال پیش، منعقد کرده و می‌تواند به کاهش انزوای این حکومت کمک کند که عملاً ارتباطش  با سیستم بانکی جهانی قطع شده است.

گروه طالبان که سال گذشته با حمله نظامی بر  افغانستان مسلط شد، تا کنون از سوی هیچ کشوری به‌طور به رسمیت شناخته نشده است.

روسیه نیز به طور رسمی دولت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما مسکو میزبان رهبران این گروه در آستانه سقوط کابل بود و سفارت آن یکی از معدود سفارتخانه‌هایی است که در پایتخت افغانستان باز مانده است.

هفته پیش نیز واشنگتن از ایجاد یک صندوق امانی در سوئیس برای برخی از ذخایر بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده خبر داده است.

از زمانی که طالبان دوباره قدرت را به دست گرفتند، افغانستان پس از قطع کمک‌های توسعه‌ای که کشور به آن متکی بود و در بحبوحه تحریم‌هایی که بخش بانکی را تا حد زیادی منجمد کرده است، در بحران اقتصادی فرو رفته است.

طالبان خواستار آزادی کل مبلغ حدود ۷ میلیارد دلار افغانستان نزد آمریکا شده و گفته است که این وجوه باید برای عملیات بانک مرکزی مصرف شود.

عزیزی گفت که داده‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که بیشتر افغان‌ها زیر خط فقر زندگی می‌کنند و وزارت بازرگانی طالبان برای حمایت از تجارت و اقتصاد از طریق ارتباط بین‌المللی تلاش می‌کند.

عزیزی ادعا کرد که افغانستان مقداری گاز و نفت از ترکمنستان  و ایران نیز دریافت می‌کند و روابط تجاری قوی با پاکستان دارد، اما می خواهد تنوع ایجاد کند.

وی اضافه کرد: «یک کشور نباید تنها به یک کشور وابسته باشد، ما باید راه‌های جایگزین داشته باشیم.»

کابلوف: روسیه خواهان حکومت فراگیر در افغانستان است

کلیدواژه