میزان 07, 1401 14:30 Asia/Kabul
  • بانک جهانی: افغانستان با بحران شدید مواد غذایی و انرژی روبروست
    بانک جهانی: افغانستان با بحران شدید مواد غذایی و انرژی روبروست

افغانستان با افزایش تورم ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی در جهان مواجه شده است.

به گزارش رادیو دری، گزارش جدید بانک جهانی نشان می‌دهد، افغانستان با افزایش تورم ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی در جهان مواجه شده است.

بانک جهانی در آخرین گزارش خود درباره وضعیت افغانستان اعلام کرد، قیمت جهانی غذا و انرژی فشار زیادی بر هزینه‌های اساسی خانواده‌هایی که در این کشور بحران زده افغانستان زندگی می‌کنند، وارد کرده است.

در همین حال، افزایش سرسام آور تورم در افغانستان و متناسب نبودن دستمزد‌ها برای تامین هزینه‌های زندگی سبب شده است توانایی مردم این کشور برای خرید کالا‌های اساسی کاهش زیادی داشته باشد.

قبلاً خانواده‌های سطح متوسط افغانستانی برای خرید انواع کالا‌های مورد نیاز باید حدود ۲۰۰ دلار هزینه می‌کردند، اما حالا آن‌ها با این مبلغ تنها می‌توانند کالا‌های بسیار ضروری نظیر روغن مایع خریداری کنند.

این شرایط در حالی است که برنامه جهانی غذا هشدار داده، افغانستان با شدیدترین بحران جدی قحطی در ۲۰ سال گذشته مواجه شده است.

سازمان ملل متحد هم خواستار تامین کمک مالی یک  میلیارد دلاری برای بهبود وضعیت زندگی ۱۸ میلیون نفر از مردم فقیر در سراسر افغانستان شده است.

دراین زمینه  صندوق کودکان ملل متحد ( یونیسف) ضمن هشدار درخصوص افزایش فقر در افغانستان اعلام کرد، 97 درصد مردم افغانستان در آستانه سقوط به زیر خط فقر هستند.

در گزارش یونیسف آمده است، 24/4 میلیون نفر از شهروندان افغانستان از جمله 13 میلیون کودک به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و بیش از 18  میلیون نفر از افغان ها با حالت اضطراری یا بحران عدم مصونیت مواد غذایی مواجه اند که بیش از یک میلیون نفر کودک هستند.

در همین حال در سال 2021 حدود هفت میلیون نفر در داخل افغانستان بی خانمان شده‌اند و در صورت عدم پرداخت معاش معلمان و ادامه سطح فلج‌کننده فقر، 10 میلیون کودک در معرض خطر ترک تحصیل قرار دارند .

در همین حال کمیته حفاظت از کودکان (save the children) در بیانیه‌ای هشدار داد، درصورت نرسیدن کمک‌های فوری، میلیون‌ها کودک در افغانستان می میرند.

در بیانیه این کمیته آمده است، افغانستان همچنان با بدترین بحران انسانی در جهان، دست‌وپنجه نرم می‌کند و شش میلیون کودک و بزرگ‌سال که در آستانه قحطی قرار دارند، گرسنه هستند.»

سازمان ملل پیش از این نیز از احتمال تشدید گرسنگی در افغانستان به ویژه در زمستان پیش‌رو هشدار داده بود.

افغانستان با بدترین خشکسالی و بحران غذایی چند دهه اخیر روبروست

کلیدواژه