میزان 09, 1401 10:42 Asia/Kabul
  • مقام ارشد روس: حکومت طالبان پایدار نیست
    مقام ارشد روس: حکومت طالبان پایدار نیست

دبیر شورای امنیت روسیه گفت : روش‌های رادیکال طالبان تاثیر منفی بر وضعیت افغانستان گذاشته است و نظام حکومتی طالبان را نمی‌توان پایدار دانست.

به گزارش رادیو دری؛ نیکولای پاتروشف در نشست سران نهادهای امنیتی و استخباراتی کشورهای مستقل عضو جامعه همسود افزود: طالبان نمی‌خواهند دولت فراگیر تشکیل دهند و بین خود آنان برای کسب قدرت رقابت وجود دارد.

 پاتروشف اضافه کرد: طالبان هنوز از «پیروزی در برابر ایالات متحده در خوشی بسر می‌برند و به وضوح، خطر سیاست مداوم پشتون‌سازی را که حقوق اقلیت‌های دیگر را نقض می‌کند، دست کم می‌گیرند.»

دبیر شورای امنیت روسیه اضافه کرد: «با وجود گذشت بیش از یک سال از سلطه طالبان بر افغانستان ، چشم اندازی برای عادی‌سازی اوضاع قابل مشاهده نیست.»

 پاتروشف پیشنهاد کرد: تبادل اطلاعات استخباراتی بین کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری شانگهای تقویت و موضعی مشترک و هماهنگ در مورد افغانستان ایجاد شود.

اظهارات این مقام بلندپایه امنیتی روسیه در حالی است که روز دوشنبه ۱۵ سنبله، سفارت این کشور در کابل هدف حمله قرار گرفت و دو دیپلمات‌ روس کشته شدند.

داعش مسوولیت این حمله را بر عهده گرفت.

شب گذشته نیز ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در آغاز نشست سران نهادهای امنیتی و استخباراتی کشورهای مستقل مشترک‌المنافع گفت: گروه‌های تروریستی و افراطی در افغانستان حضور فعال دارند و تائید آن حمله به سفارت روسیه است.

گروه‌های تروریستی در افغانستان فعالیت دارند

داعش مسئولیت حمله به سفارت روسیه در کابل را برعهده گرفت

کلیدواژه