میزان 09, 1401 19:15 Asia/Kabul
  • اعتراض شهروندان افغان به افزایش قیمت دارو
    اعتراض شهروندان افغان به افزایش قیمت دارو

افزایش ۳۰ درصدی قیمت دارو، خشم و اعتراض ساکنان مزار شریف مرکز ولایت بلخ در شمال افغانستان را برانگیخته است.

به گزارش رادیو دری، شهروندان می گویند توان خرید دارو را ندارند. با این حال مسئول اتحادیه داروفروشان و بهداشت بلخ تحریم اقتصادی و جلوگیری از قاچاق دارو را علت افزایش قیمت ها عنوان می کنند.

​​​​​ گل احمد که برای خرید دارو به یکی از داروخانه های شهر مزار شریف آمده، گفت: برای خرید داروی همسرم که مشکل قلبی دارد به شهر آمده ام اما قیمت داروهایش افزایش یافته و توان خرید آن را ندارم.این شهروند مزار شریف افزود: سال های قبل دارو ارزانتر بود، اما امسال نزدیک به ۵۰ درصد قیمت شده است.

رجب محمد نیز که برای خرید دارو به مزار شریف آمده با اعتراض به افزایش قیمت دارو می گوید: حکومت باید سریعتر مشکل بیماران را رفع کند.

با این حال محمد شعیب صافی، مسئول اتحادیه داروفروشان بلخ مدعی است: کمبود دارو نداریم و قیمت ها تنها ۳۰ درصد افزایش یافته است. به گفته او علت افزایش قیمت دارو افزایش هزینه حمل و نقل و افزایش نرخ ارز است.

داروفروشان در مزار شریف هم می گویند: با افزایش قیمت دارو، فروش آنان ۵۰ درصد کاهش یافته و نسبت به سال های گذشته مردم کمتر دوا می خرند.

این در حالی است که سالانه حدود یک میلیارد افغانی دارو از هند، ایران، پاکستان، بنگلادش و ترکیه وارد کشور می شود و حدود ده درصد این میزان در ولایت بلخ مصرف می شود.

اتحادیه واردکنندگان دارو در افغانستان: ذخایر دارو رو به پایان است

 

 

 

کلیدواژه