میزان 11, 1401 08:53 Asia/Kabul
  • طالبان: تحریم‌ها، فاصله ما و جامعه جهانی را زیاد می‌کند
    طالبان: تحریم‌ها، فاصله ما و جامعه جهانی را زیاد می‌کند

با وجود تشدید انتقادهای جهانی از حکومت طالبان، معاون سخنگوی حکومت موقت طالبان می گوید: ادامه تحریم‌های جهانی به حکومت جدید فاصله میان حکومت طالبان و جامعه جهانی را بیشتر خواهد کرد.

به گزارش رادیو دری، بلال کریمی معاون سخنگوی طالبان روز یکشنبه بار دیگر از جامعه جهانی خواسته است تا در جهت رفع تحریم‌ها علیه حکومت طالبان گام بردارند.

به باور وی؛ با ادامه این تحریم‌ها، فاصله میان جامعه جهانی و افغانستان بیش از پیش گسترش می‌یابد.

 

بیش‌از یک ماه می‌شود که معافیت سفر سیزده مقام ارشد طالبان به پایان رسیده ولی این مقام‌ها همچنان نمی‌توانند به بیرون از افغانستان سفر کنند.

جامعه جهانی همواره موضوع بر طرف کردن تحریم‌ها بر حکومت طالبان را بر ایجاد حکومت فراگیر، تأمین حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران و رفع تهدیدهای تروریستی از خاک افغانستان مشروط ساخته است و تأکید کرده که تا زمان تحقق نیافتن این شرایط دولت جدید افغانستان را به رسمیت نخواهند شناخت.

حکومت طالبان اما بارها تأکید کرده که تمامی شرایط یک دولت مشروع را فراهم کرده است.

هرچند شورای امنیت سازمان ملل دوبار در مورد تمدید و یا رد معافیت سفر مقام‌های طالبان نشست برگزار کرد، اما به دلیل اختلاف نظرها میان اعضای این شورا هر دو نشست بی‌نتیجه پایان یافت.

عدم تحقق مطلوب وعده های حکومت طالبان مبنی بر تامین امنیت در افغانستان،تشکیل دولت فراگیر و نیز ادامه محرومیت دختران از رفتن به مدرسه، از جمله مسائلی است که جامعه جهانی بر آن به عنوان مانع اصلی در مسیر به رسمیت شناخته شدن طالبان تاکید دارد.

بلال کریمی: از به رسمیت نشناختن حکومت خود نگران نیستیم

کلیدواژه