میزان 12, 1401 09:08 Asia/Kabul
  • سفارت افغانستان در هند: دلایل دهلی برای عدم صدور ویزا قانع کننده نیست
    سفارت افغانستان در هند: دلایل دهلی برای عدم صدور ویزا قانع کننده نیست

سفارت افغانستان در دهلی تصریح کرد اظهارات وزیر خارجه هند درباره چرایی عدم صدور ویزا برای دانشجویان افغان قانع کننده نیست.

به گزارش رادیو دری، «فرید ماموندزی» سفیر دولت سابق افغانستان در دهلی که همچنان سرپرستی این سفارت را به عهده دارد، اظهار داشت دلایل مقامات هندی برای عدم صدور ویزای دانشجویان افغان قانع کننده نیست.

وی افزود بارها از مقامات هندی خواسته تا روند صدور ویزا برای دانشجویان افغان را از سر بگیرد، اما مقامات هندی حتی درخواست حداقلی صدور ویزا برای دانشجویان دختر را نیز نپذیرفته‌اند.

ماموندزی به «هندو» گفت: تاکنون دلیل قانع‌کننده‌ای دریافت نکرده‌ایم که چرا به دانشجویان افغان که در هند مشغول به تحصیل هستند، ویزا داده نشده است.

وی خاطرنشان کرد: هیچ شهروند افغان تا به حال هیچ حمله تروریستی بزرگی را در کشور دیگری انجام نداده است، بنابراین نباید به دلایل امنیتی به این دانش آموزان مظنون شد.

پیش از این «سوبرامانیام جایشانکار» وزیر خارجه هند گفته بود ویزای دانشجویان افغان به دلیل مسائل امنیتی تمدید نشده است و از این دانشجویان خواسته بود منتظر افزایش سطح اعتماد بین دو طرف باشند تا شرایط از سرگیری صدور ویزا برای آنها محقق شود.

پس از سقوط دولت سابق افغانستان و به قدرت رسیدن طالبان، دولت هند با لغو تمام ویزاهای صادر شده از پیش برای شهروندان افغان، روند جدید «ویزای الکترونیکی اضطراری» را اعلام کرد.

با این حال دهلی از ده‌ها هزار درخواست دریافت شده افغان‌ها برای صدور ویزا در سال گذشته، تنها برای کمتر از 300 افغان ویزا صادر کرده است که بیشتر آنها هندو و سیک هستند.

گفتنی است دولت دهلی هنوز برای هیچ یک از 2500 دانشجوی افغان محصل در هند که به دلیل همه‌گیری کرونا به افغانستان بازگشته بودند، ویزا صادر نکرده است.

مشکلات دانشجویان افغان درباره صدور ویزای تحصیلی در هند

کلیدواژه