قوس 23, 1395 12:19 Asia/Kabul

آغاز فصل سرما و ریزش برف و بارانهای موسمی در ولایت کوهستانی غور در غرب افغانستان راه‌های ولسوالی‌های منتهی به مرکز این ولایت را مسدود کرده‌است.

مسئولان محلی در ولایت غور گفته‌اند، از 3 روز گذشته تا کنون مسیرهای عبور مرور وسایط نقلیه در 6 ولسوالی ولایت غور کاملا از برف پوشیده شده و جریان ترافیک را مختل کرده‌است.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، بر اثر بارش برف و نزولات آسمانی مسیرهای ارتباطی زمینی 382 هزار ساکن ولسولی‌های «ساغر، تولک، شهرک، دولینه‌، پسابند و تیوره»‌ی این ولایت با شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور قطع شده و موجب نگرانی شدید مردم شده‌است.

«عبدالحی خطیبی» سخنگوی والی غور گفت: از 3 روز گذشته تا کنون به دلیل ریزش برف منطقه «بند بایان» کاملا مسدود شده و امکان رفت و آمد وجودندارد.

وی با بیان اینکه اداره فواید عامه‌ی این ولایت در تلاش بازگشایی این راه می‌باشد، افزود: راه‌ها مواصلاتی ولسوالی‌های ولایت غور هنوز خامه می‌باشد و به شدت تخریب شده‌ است.

سخنگوی والی غور افزود: آمد وشد در این مسیرها بخصوص در فصل زمستان با مشکلات فراوانی به همراه است و مردم این ولایت بارها اعتراضاتشان را به دلیل عدم آسفالت این جاده‌ها ابراز کردند.

خطیبی اظهار داشت، هنوز به درخواست مردم مبنی بر احداث جاده‌های استاندارد در این ولایت توجه صورت نگرفته و حتی در بسیاری از مناطق این ولایت جاده‌ها و خیابان‌ها ریگ ریزی هم نشده‌است.

به دلیل خرابی راه‌ها و کوهستانی بودن ولایت غور در فصل زمستان این راه‌ها کاملا بسته می‌شود و مردم در مناطق دور دست غور حتی کوچکترین ارتباطی با مراکز شهر‌ها ندارند.

فرارسیدن زمستان و عدم توجه دولت به وضع ناهنجار مردم در این منطقه‌ی غربی افغانستان باعث شده تا ماه‌ها ارتباط زمینی شماری از ولسوالی‌های ولایت غور با شهر فیروزکوه قطع باشد.

غور در حوزه‌ی غرب کشور از محروم‌ترین مناطق افغانستان به شمارمی‌رود که تا حالا نسبت به سایر ولایت این کشور پروژه‌های بازسازی و نوسازی در مناطق محروم و حتی شهرها کمتر اجرایی شده‌است.

رییس جمهور اشرف غنی در سفر به ولایت غور به مردم این ولایت وعده داده بود تا به اوضاع امنیتی و اقتصادی این ولایت توجه اساسی صورت گیرد و ایجاد پروژه‌های زیربنایی در غور از اولویت‌های کاری وی خواهد بود، که تا کنون مردم این ولایت جنبه‌ی عملی این تعهدات رییس جمهور را ندیده‌اند.

جزئیات این خبر در گزارش همکارمان محمدی موجود است.