جدی 07, 1395 00:35 Asia/Kabul
  • اشرف غنی در برابر پارلمان افغانستان تسلیم شد؛ ۷ وزیر پس از تعطیلات زمستانی معرفی می‌شوند

پس از جنجال‌های فراوان در پارلمان افغانستان درباره ۷ وزیر رد صلاحیت شده، سرانجام مشاور رئیس‌جمهور این کشور از معرفی جایگزین‌های این وزرا پس از تعطیلات زمستانی این مجلس خبر داد.

به گزارش تسنیم، «نبی مصداق» یکی از مشاوران اشرف غنی به رسانه‌های این کشور گفت که رئیس جمهور پس از بازگشت نمایندگان پارلمان افغانستان از تعطیلات زمستانی، 7 وزیر جایگزین را معرفی خواهد کرد.

تعطیلات زمستانی پارلمان افغانستان از اول بهمن آغاز شده و تا پانزدهم اسفند ادامه می‌یابد.

چندی قبل نمایندگان پارلمان افغانستان چندین وزیر حکومت وحدت ملی را به دلیل عدم توانایی در هزینه کردن 70 درصد بودجه وزارت‌خانه‌شان را استیضاح کردند و هفت وزیر کابینه دولت کابل سلب صلاحیت شدند.

این اقدام نمایندگان پارلمان افغانستان موجب شد که ریاست جمهوری این کشور از دادستانی کل افغانستان بخواهد که این اقدام پارلمان را بررسی کرده و خواستار تفسیر قانون در این خصوص شدند.

پس از آن، نمایندگان پارلمان افغانستان در واکنش به اقدام ریاست‌جمهوری، هشدار دادند که اشرف‌غنی به جای تقابل، جایگزین‌های وزرای رد صلاحیت شده را معرفی کند.

هفته گذشته برخی منابع اعلام کرده بودند که دادگاه عالی افغانستان به نفع پارلمان افغانستان رای داده است.

وزیران امور خارجه، آموزش عالی، آموزش و پرورش، راه، حمل و نقل و هوانوردی، مخابرات و فناوری اطلاعات و وزارت کار و امور اجتماعی از جمله وزررای رد صلاحیت شده حکومت وحدت ملی هستند.