جدی 28, 1395 11:25 Asia/Kabul
  • والی زابل در جنوب افغانستان : گروه‌های تروریستی خارجی در ولایت زابل افغانستان حضور فعال دارند

والی زابل در جنوب افغانستان از فعالیت لشکر جهنگوی و جنگجویانی از کشورهای آسیانه مرکزی در برخی از شهرستان‌های این ولایت خبر داد.

«بسم‌الله افغان‌مل» والی زابل افغانستان اعلام کرد: گروه‌های تروریستی خارجی مرتبط با داعش و گروه لشکر جهنگوی در شهرستان‌های «خاک‌افغان»، «ارغنداب» و «دایچوپان» فعالیت مسلحانه می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد:  براساس گزارش‌ها این گروه‌های تروریستی پایگاه‌های ثابتی ندارند و جنگجویانی از کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و سایر کشورهای آسیای مرکزی نیز در میان این گروه‌ها حضور دارند.

«غلام‌ جیلانی‌ فراهی» معاون عملیاتی فرماندهی پلیس ولایت زابل نیز گفت که گزارش‌های به دست آمده نشان می‌دهد که بیش از 300 خانواده جنگجویان خارجی در شهرستا‌ن‌های یاد شده مستقر شده‌اند و ممکن است تا سال آینده به ولایت‌های ارزگان، غزنی، پکتیا، و پکتیکا نیز نفوذ کنند.

با این حال والی زابل در گفت‌وگو با رادیو آزادی تصریح کرد که آمار دقیقی از تعداد جنگجویان خارجی مستقر در این ولایت در دست نیست.

«عبدالقادر قلاتوال» نماینده ولایت زابل در پارلمان افغانستان نیز گفت که در این اواخر خانواده‌های از اتباع خارجی از وزیرستان شمالی و جنوبی در برخی از شهرستان‌های این ولایت به ویژه در شهرستان خاک‌افغان مستقر شده‌اند که تهدیدی برای مناطق شیعه‌نشین در ارزگان و «هزاره‌جات» محسوب می‌گردند.

او گفت با وجود هشدارهای مکرر مردم در این ولایت دولت مرکزی هیچ اقدامی در این خصوص نکرده است.

این در حالی است که قبل از این نیز «جان نیکلسون» فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان گفته بود که از میان 98 گروه تروریستی در جهان، حدود 20 گروه آن در مناطقی از افغانستان و پاکستان فعالیت دارند.