حوت 19, 1395 13:27 Asia/Kabul
  • طالبان افغان: جنگ تنها انتخاب طالبان نیست

طالبان در بیانیه‌ای اعلام کردند که برای دفاع از خواسته‌های خود هم آماده جنگ و هم آماده مذاکره هستند و برای حل مناقشه افغانستان راه حل سیاسی را نیز باز گذاشته‌اند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، گروه طالبان در وبسایت رسمی خود اعلام کردند که این گروه آماده دفاع از خواسته خود هم در میدان جنگ و هم بر سر میز مذاکره است.

طالبان مدعی شد که وجود دفتر سیاسی این گروه در قطر نشان می‌دهد که برای آنها دستیابی به اهداف و خواسته‌هایشان از طریق مذاکره و بدون خون ریزی بهترین راه حل است.

در این گزارش آمده است که رهبران این گروه خلاف برخی ادعاها مبنی بر این که طالبان آدرس سیاسی ندارند، برای حل معضل افغانستان از طریق سیاسی تلاش می‌کنند.

طالبان نوشته‌اند که «وجود دفتر سیاسی قطر برای این است که این بهانه از کشورهای اشغالگر گرفته شود، گویا که آنها خواستار حل مسالمت آمیز معضل در افغانستان هستند اما طالبان آدرس مشخصی ندارند».

از سوی دیگر دولت افغانستان مدعی است که با وجود تلاش‌های شورای عالی صلح در چند سال اخیر و حتی پا درمیانی کشورهایی مانند چین و روسیه، طالبان همواره از گفت‌وگو با مقامات افغان سرباز زده‌اند.

مقامات افغانستان همواره مدعی شده‌اند که با وجود تمایل طالبان به صلح، پاکستان همواره بزرگترین مانع تحقق گفت‌وگوهای صلح با این گروه بوده است.

چند ماه قبل زاخیلوال نماینده ویژه رئیس جمهور اعلام کرده بود که دولت کابل آماده مذاکرات با طالبان بدون گذاشتن شروط و یا هرگونه پیش فرضی هست اما اخیرا اشرف غنی تاکید کرده که طالبان دشمن مردم افغانستان هستند و جنگ تنها راه برخورد با این گروه است.

مشاور شورای امنیت افغانستان در هند نیز گفته که تداوم جنگ در افغانستان ریشه در همزیستی اقتصادی و ژئوپولیتیک منطقه دارد.

کلیدواژه