حوت 21, 1395 09:32 Asia/Kabul
  • وزارت خارجه روسیه : حلقاتی به دنبال بدنام کردن روسیه در افغانستان اند

وزارت امور خارجه روسیه گفته است که حلقاتی در داخل و خارج افغانستان با راه‌اندازی کمپین‌ها سعی دارند تا نقش مهم روسیه در مبارزه با تروریسم در این کشور را تضعیف کنند.

به گزارش رادیو دری به نقل از جمهور، وزارت امور خارجه روسیه روز گذشته (جمعه ۲۰ حوت) با نشر بیانیه ای، اتهامات علیه مسکو مبنی بر حمایت مالی، کمک تسلیحاتی و سهمگیری در استقرار کمپ‌های آموزشی برای شورشیان طالبان در افغانستان را به شدت رد کرده است.

در این بیانیه آمده است که حلقاتی در داخل و خارج افغانستان با راه‌اندازی کمپین‌ها سعی دارند تا نقش مهم روسیه در مبارزه با تروریسم در این کشور را تضعیف کنند. 

در بیانیه وزارت خارجه روسیه از گروه و یا کشوری نام برده نشده اما گفته شده که هدف این چنین تحرکات‌ منحرف‌سازی اذهان مردم افغانستان و جامعه جهانی از اشتباهاتی است که در حضور ۱۶ ساله نیروهای نظامی خارجی در افغانستان صورت گرفته است.

وزارت خارجه روسیه تماس این کشور را با طالبان تائید کرده اما این تماس را محدود به تأمین امنیت اتباع روسی در افغانستان دانسته است.

 در این بیانیه آمده است که هدف از تماس دولت روسیه با طالبان "مشروعیت" بخشیدن به این گروه نیست بلکه ققط به منظور تأمین امنیت اتباع روسی و روند صلح افغانستان است. وزارت خارجه روسیه همچنین تصریح کرده که تماس این کشور با گروه طالبان نیز به منظور تشویق این گروه برای پیوستن به روند صلح افغانستان تحت رهبری دولت افغانستان است.

 روسیه از طالبان خواسته است تا در ضمن پذیرفتن قانون اساسی افغانستان، تماس خود را با گروه‌های "تروریستی" از جمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و شبکه القاعده قطع کند. 

وزارت خارجه روسیه تصریح کرده که این تماس به گروه طالبان مشروعیت نمی‌دهد و در واقع، "دولت افغانستان در یک سری از نشست‌های در سال ۲۰۱۵ گروه طالبان را به عنوان یک شریک مساوی خود در مذاکرات شناخته بود."روسیه همچنین به ادامه تلاش‌ها برای ایجاد یک رویکرد منطقه‌ای که در نهایت منجر به صلح و ثبات در افغانستان شود، تأکید کرده است.