حمل 10, 1396 16:27 Asia/Kabul
  • در دیدار با دبیرکل سازمان سارک؛ غنی: شماری از کشورها مانع توسعه اقتصادی افغانستان می‌شوند

«محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در دیدار با دبیرکل سازمان سارک تاکید کرد که شماری از کشورها در برابر تجارت افغانستان موانع ایجاد می‌کنند که این سازمان باید جلوی تلاش‌های ناروای آنها را بگیرد.

به گزارش رادیو دری، دفتر مطبوعاتی کاخ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد: «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان روز گذشته با «امجد حسین» دبیرکل سازمان سارک، دیدار کرد.

«محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در دیدار با دبیرکل سازمان سارک تاکید کرده که شماری از کشورها در برابر تجارت، ترانزیت و همکاری های اقتصادی افغانستان موانع و مشکلات ایجاد می کنند که سازمان سارک باید جلو تلاش های ناروای آنان را بگیرد.

در این دیدار که در ارگ انجام شد، دبیرکل سازمان سارک، جایگاه افغانستان را در همکاری‌های تجارتی و اقتصادی میان کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی مهم دانسته، گفت که موقعیت مهم افغانستان برای سازمان سارک اهمیت بسزا در همکاری های اقتصادی و تجارتی دارد.

امجد حسین گفت که هدف سازمان سارک تشویق کشورها برای همکاری‌های اقتصادی و تجارتی است تا کشورهای عضو این سازمان از طریق استفاده و مشارکت در امکانات در گسترش همکاری‌ها مشترکاً تلاش نمایند.

وی افزود که سازمان سارک باید برای بهبود زندگی مردم کشورهای عضو خویش تلاش‌های بیشتر نموده، مفید واقع شود.

در همین حال محمد اشرف غنی گفت که کشور ما یک دهلیز همکاری‌های اقتصادی بین کشورهای منطقه به ویژه کشورهای آسیای جنوبی و مرکزی می باشد.

اشرف غنی گفت که افغانستان در عرصه سرمایه گذاری در زیربناها، فرصت‌های خوبی را در اختیار دارد.

وی افزود: ما آماده‌ایم برای کشورهای عضو سازمان سارک و سایر کشورها، سهولت های لازم سرمایه گذاری را در افغانستان فراهم بسازیم.

محمد اشرف غنی با اشاره به ایجاد خط آهن میان چین، افغانستان و ایران، گفت که این خط آهن اهمیت افغانستان را در اتصال کشورهای ایران و چین نشان می دهد.

وی افزود که ما می خواهیم ولایات قندوز و هرات را تا چهار سال آینده از طریق خط آهن وصل نمائیم تا کشورهای ایران و چین نیز از این طریق با هم وصل شوند.

غنی بیان داشت که شماری از کشورها در برابر تجارت، ترانزیت و همکاری‌های اقتصادی افغانستان موانع و مشکلات ایجاد می کنند که سازمان سارک باید جلو تلاش های ناروای آنها را بگیرد.

وی افزود: اگر سازمان سارک نتواند مسیرهای زمینی را برای تجارت و ترانزیت کشورهای عضو باز نگهدارد، جایگاه خود را در میان کشورهای عضو از دست می‌دهد.

اشرف غنی در پایان گفت: تروریسم و افراط‌گرایی برای کشورهای عضو سازمان سارک خطری مشترک است، بنابراین این کشورها باید بطور مشترک در راستای دفع و از بین بردن این تهدید، مبارزه نمایند.