حمل 30, 1396 12:08 Asia/Kabul
  • معاون پیشین وزارت دفاع افغانستان : آمریکا مخالف خودکفایی ارتش ملی افغانستان است

معاون پیشین وزارت دفاع ملی افغانستان می گوید: طرحی را به مقامات وزارت دفاع و جنرالان امریکایی پیشنهاد کرده بودم که به خود کفائی اردوی ملی افغانستان می انجامید اما از سوی جنرالان امریکا نادیده گرفته شد.

به گزارش رادیو دری به نقل از آوا، جنرال باز محمد جوهری؛ در صفحه فیسبوک خود نگاشته است : طرح ارائه شده مذکور به جنرالان امریکایی و مقامات وزارت دفاع وقت شامل ایجاد زیر ساخت های نظامی، ایجاد کارخانه ساخت و تولید سلاح و مهمات، کارخانه و ورکشاب مجهز ترمیم سلاح، کارخانه تولید و ترمیم وسایط نظامی، ایجاد ورکشاب ترمیم طیارات، ایجاد عمالت خانه مدرن برای ساخت و تولید یونیفورم نظامی، ایجاد مراکز تعلیمی و تحصیلی با ساختارها و تجهیزات مدرن بسویه کشورهای همکار، ایجاد یک مرکز مطالعات استراتژیک و ده ها مورد دیگر بود.

 جنرال جوهری، علاوه کرده است: این طرح را در سال ۱۳۸۵ رسما به مقامات ارائه دادیم و در چانه زنی های خود با جنرالان و همکاران امریکایی که تمویل کننده عمده اردوی ملی بودند مسئله را بارها مطرح و از آن دفاع نمودیم اما آنها علاقه مند به این موضوع نبودند و حتی از من به خاطر پافشاری روی این موضوع شکایت کردند.

 به گفته وی مطابق پلان ، تمام مواردی که شامل طرح است باید تا سال ۲۰۱۶ الی ۲۰۱۷ اجرایی می شد اما متاسفانه این طرح در جعبه میز های مقامات و باطله دانی های همکاران خارجی و امریکایی به ودیعه سپرده شد.

 جوهری، تاکید کرده است: اگر این طرح عملی می شد ما شاهد قدم های بلند خودکفائی اردوی ملی بودیم و حال هم تاکید می کنم که باید طرح خود کفائی اردو از هم اکنون آغاز گردد.

 وی گفته است که اگر این طرح عملی شود تا سال ۲۰۲۳ اردوی ملی تا حدودی از کمک های خارجی بی نیاز خواهد شد و آهسته آهسته بسوی خود کفائی خواهد رفت. اما مهم ترین حرف اینجا است که امریکایی ها به بهانه نابودی گروه داعش بزرگترین بمب غیر اتمی خود را در افغانستان آزمایش کردند در حالی که اگر اردوی ملی در طول چهارده سال تجهیز می شد دیگر نیاز به مداخله امریکایی ها در خاک افغانستان نبود.

 به همین اساس امریکایی ها نخواسته اند که ارتش افغانستان خودکفا شود بلکه خواسته ایشان این بوده تا همواره نیازمند به کمک خارجی ها در نابودی تروریستان باشد. این اظهارات در حالی بیان می شود که مقامات وزارت دفاع ملی می گویند: هر طرحی که برای خود کفایی اردوی ملی افغانستان از سوی مقامات این وزارت پیشنهاد شود در صورت امکان پذیرفته می شود اما از طرح جنرال باز محمد جوهری، ابراز بی خبری می کنند.