حمل 31, 1396 13:41 Asia/Kabul
  • سفیر افغانستان در اسلام‌آباد خبر داد : سفر زودهنگام هیئت پاکستانی به کابل با دستورکار تنش‌های اخیر

سفیر افغانستان در اسلام‌آباد از سفر زودهنگام هیئت پاکستانی به کابل خبر داد و گفت: این هیئت که 9 ثور وارد کابل می‌شود با اشرف‌غنی دیدار خواهد داشت.

به گزارش رادیو دری به نقل از تسنیم،هیئت پارلمانی متشکل از رهبران احزاب و جریان‌های مختلف پاکستان هفته آینده به منظور گفت‌وگوهای دوجانبه به کابل سفر می‌کنند.

بر پایه این خبر، در این هیئت ایاز صادق رئیس پارلمان پاکستان و هم‌چنین چندین وزیر کابینه این کشور حضور دارد.

عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، در ارتباط با سفر هیئت پاکستانی به کابل اظهار کرد: این هیئت 29 آوریل( نهم ثور) وارد کابل می‌شود.

وی تصریح کرد: حکومت و ارتش پاکستان به این هیئت صلاحیت سفر داده و قرار است در کابل با اشرف‌غنی رئیس‌جمهور افغانستان صحبت و گفت‌وگو کنند.

سفیر افغانستان در اسلام‌آباد با تاکید بر اینکه چینش افراد مختلف از جایگاه‌ها و جریان‌های متفاوت پاکستان از نقاط قوت این هیئت محسوب می‌شود، یادآور شد: با توجه به کسانی که در قالب این هیئت به کابل سفر می‌کنند، می‌توان به نتایج آن خوشبین بود چراکه چنین هیئتی متشکل از چنین افرادی در سال‌های اخیر برای نخستین بار به کابل می‌آیند و لذا با توجه به بالا رفتن سطح مذاکرات امکان دستیابی به نتایج خوب بیشتر است.

زاخیلوال ادامه داد: این دیدار و گفت‌وگوی دوجانبه فرصت خوبی است تا افغانستان شواهد و مدارک خود را برای اثبات حرف‌هایش با طرف پاکستانی ارائه کند، هم در مسائل مرزی و هم مذاکرات صلح و دیگر موارد.

وی همچنین از سفر هیئت نظامی پاکستان در آینده نزدیک به کابل خبر داد.

این در حالیست که پروسه صلح و اختلافات مرزی از موضوعات تنش‌زا میان افغانستان و پاکستان است.

پاکستان  بارها ادعا کرده که طالبان را در مذاکرات صلح پای میز مذاکره می‌نشاند اما مقامات افغان می‌گویند همواره طرف پاکستانی در این مورد بدعهدی کرده است.

این در حالی بود که سال گذشته پس از کشته شدن ملااختر رهبر طالبان در ایالت بلوچستان گره مذاکرات صلح کورتر شد.

همچنین تنش‌های مرزی و ساخت تاسیسات مرزی از سوی پاکستان در خط دیورند نیز از موضوعاتی است که سالها دامن اختلافات میان دو کشور را گرفته است.

با وجود اینکه این روزها تنش در روابط کابل و اسلام آباد بیشتر شده و هند از این فرصت برای بهبود روابط با کابل تلاش می کند اما باید دید سفر هیئت پاکستانی به افغانستان چه نتایجی در برخواهد داشت.