ثور 14, 1396 15:38 Asia/Kabul
  •  نمایندگان مجلس افغانستان : امریکا، داعش و طالبان را در افغانستان حمایت می کند/ عامل تمام بدبختیها، امریکاییها هستند

شماری از نمایندگان مجلس با انتقاد تند از افزایش ناامنی‌ها در کشور می گویند که مسوول تمامی بدبختی‌ها در کشور امریکا است.

به گزارش رادیو دری،یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان می گوید که امریکا در افغانستان منافع استراتیژیک خود را دنبال می کند و بر همین اساس گروه‌های داعش و طالبان را حمایت می کند.

این عضو مجلس تاکید دارد که اگر امریکا بخواهد در کوتاه ترین زمان ممکن می تواند ناامنی‌ها را در افغانستان کنترل می کند، ولی امریکا با دولت و مردم افغانستان صادقانه برخورد نمی کند.

محمد سرور عثمانی فراهی یک عضو مجلس افغانستان  که در مورد موثر بودن استقرار دوباره جنگنده‌های اف۱۶ امریکایی در افغانستان به خبرگزاری جمهور گفت: "در واقعیت امر، مسوول تمامی نا آرامی‌های افغانستان امریکا است.

وی افزود، داعش و طالبان را امریکا حمایت می کند ولی اردوی ملی افغانستان را تقویت نمی کند".

 فراهی افزود، امریکا در افغانستان اهداف استراتیزیک درازمدت دارد و بر همین اساس وضعیت موجود(ادامه ناامنی‌ها) را در افغانستان حفظ می کند، اگر اینطور نیست باید مراکز تروریستی را در داخل خاک پاکستان هدف قراردهد و کار آنان را تمام کند.

او تاکید کرد که پای امریکا در تمامی جنایاتی که در سطح جهان رخ می دهد دخیل است.

فراهی در مورد استقرار جنگنده‌های اف۱۶ امریکایی در افغانستان گفت، تا زمانیکه نتیجه ای در کنترل ناامنی ها در کشور لمس نشود، تاثیر این جنگنده‌ها قابل تایید نیست؛ زیرا استفاده این جنگنده‌ها در جنگ و پرواز آن در اختیار امریکایی‌ها است.

به گفته او، نیروهای امریکایی در بسیاری اوقات، زمانیکه از نیروهای امنیتی افغانستان کوردینات می گیرند نیز هدف را نمی زنند و جاهای دیگر را بمبارد می کنند، بخاطریکه نمی خواهند طالبان از بین بروند و نا آرامی‌ها خاتمه یابد.این عضو مجلس تاکید دارد، اگر امریکا واقعأ می خواهد در مبارزه با تروریزم در افغانستان پیروز شود، باید نیروهای امنیتی افغان را مطابق به توافقنامه امنیتی تقویت و تجهیز کند.

از سوی هم، برخی اعضای مجلس می گویند که دولت افغانستان باید در هر شرایط ار همپیمان‌های خود برای تامین امنیت مردم افغانستان استفاده کند.

نعمت الله غفاری در مورد تاثیر استقرار دوباره جنگنده‌های امریکایی برای سرکوب تروریستان در افغانستان گفت: "دولت افغانستان مجبور است برای تامین امنیت در کشور از هر اقدام هم‌پیمان‌های خود استفاده کند؛ امریکا و ناتو جزو همکاران استراتیژیک افغانستان است".

غفاری تاکید ورزید، دولت افغانستان باید از هر تلاش قانونی برای تامین امنیت افغانستان دریغ نورزد.

دو روز پیش نیروهای حمایت قاطع در کابل اعلام کرد که جنگنده‌های اف۱۶ امریکایی دوباره در افغانستان مستقر می شوند.

وزارت دفاع افغانستان نیز از استقرار این جنگنده‌ها استقبال کرده و آن را در سرکوب هراس افگنی در افغانستان مهم خوانده است.

شماری از آگاهان نظامی نیز می گویند که نیروهای افغان در سرکوب هراس افگنان به حمایت های هوایی و توپخانه ای ضرورت دارند. 

امریکا و ناتو در توافقنامه امنیتی با افغانستان وعده کرده اند که نیروهای هوایی افغانستان را تجهیز می کنند؛ اما تاهنوز به جز از چند چرخبال‌ ام دی ۳۵ و سوپرتوکانو که تاثیر چندانی در جنگ ندارند، دیگر کمکی به نیروهای هوایی افغانستان نکرده اند.