جوزا 18, 1396 14:57 Asia/Kabul
  • حکمتیار: ما از نظام حمایت می‎کنیم، همه باید حمایت کنند

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در یک نشست خبری می‎گوید که هر شخص حق تظاهرات صلح‎آمیز را دارد، اما نباید در تلاش "بالا شدن به دیوارهای ریاست جمهوری باشد."

به گزارش رادیو دری به نقل از طلوع نیوز، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان امروز پنج‎شنبه (۱۸ حوزا) در یک نشست خبری در کابل گفت که "من به هیچ کسی اجازه نمی‌دهم که این نظام را سقوط دهد و نه هم همرایش موافق خواهم بود."

وی در این نشست گفت: "آنانی‎که در تلاش تغییر این نظام است، باید فکر کنند که بدیلش چه است، آیا آنان قادرند که کشور و حتی یک پوسته امنیتی را در یک نقطۀ کشور، اداره کنند؟"

وی افزود که تظاهرات حق هر افغان است، اما بسته کردن جاده‎ها، انتقال جنگ افزار در جریان تظاهرات و "بالا شدن به دیوارهای ریاست‌جمهوری، غیر قانونی است."

این گفته‎های وی در حالی ابراز می‎شوند که شماری از شهروندان کشور به روز جمعه به جاده‎های ریختند و به خاطر حملۀ روز چهارشنبۀ هفتۀ گذشته، دست به اعتراض زدند.

در حملۀ انتحاری چهارشنبه، ۱۵۰ تن جان باختند و بیش از ۳۰۰ تن دیگر، زخم برداشته‎اند. این حمله هنگامی صورت گرفت که یک حمله کنندۀ انتحاری سوار بر یک تانکر مواد انفجاری همراهش را در چهاراهی زنبق در نزدیک سفارت آلمان، منفجر ساخت.

حکمتیار دراین باره گفت: "هیچ کسی نمی‎تواند قدرت را به زور بگیرد. هر افغان حق دارد که خواست‎های داشته باشد، اما نباید جاه‌ها را ببندند."

وی افزود که حزب اسلامی نظام را پذیرفته است و از تمامی می‌خواهد که نظام کنونی را بپذیرند.

وی می‌افزاید: " دشمان افغانستان بر ضد صلح هستند.

آنها همچنان برضد توافق صلح حکومت و حزب اسلامی نیز بودند."

وی در ادامه گفت که حزب اسلامی در انتخابات پارلمانی اشتراک خواهد و افزود که "امیدوار است که این انتخابات با شفافیت و با بودجۀ کمتر، برگزار شود."

وی همچنان خواستار اصلاحات در نظام انتخاباتی شد.

وی دربارۀ اینکه حزب اسلامی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده افغانستان شرکت خواهد کرد یا خیر؟ گفت: "تاکنون دراین باره تصمیم نگرفته‎ایم، اما ترجیع می‌دهیم که یک فرد مناسب باشد که مورد قبول همۀ مردم باشد."

وی از برخی کشورهای همسایه نیز خواست تا به حمایت از جنگ در افغانستان پایان دهند و "باید در برابر تروریزم، مبارزه کنند."