سرطان 13, 1396 15:07 Asia/Kabul
  • مدارک اتباع افغانستانی مشهد تمدید می‌شود/ دانش آموزان افغان برای ثبت‌نام مشکلی ندارند

مشاور استاندار و مدیر کل امور اتباع مهاجرین خارجی خراسان رضوی با بیان اینکه دانش آموزان افغان برای ثبت نام در مدارس استان مشکلی ندارد، گفت: 150 هزار نفر از اتباع افغانستانی در خراسان رضوی دارای کارت آمایش هستند که این مدارک سال یک بار تمدید می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس،«محمد عجمی» مشاور استاندار و مدیر کل امور اتباع مهاجرین خارجی خراسان رضوی امروز در مشهد در نشست خبری در مورد تمدید مدارک اقامتی کارت آمایش مرحله 11 مهاجرین افغانستانی گفت: کارت آمایش مرحله 11که تا 31  جوزا سال جاری اعتبار داشت به علت فراهم نبودن مقدمات صدور کارت های جدید تا 31 شهریور/ اسد سال جاری تمدید شده است و این موضوع به تمامی مراکز انتظامی و اجرایی نیز به صورت کتبی ابلاغ شده است.

مدیر کل امور اتباع مهاجرین خارجی خراسان رضوی در مورد ثبت نام دانش آموزان مهاجر در سال تحصیلی جدید گفت: دانش آموزان اتباع افغانستانی که دارای مدارک اقامتی معتبر کارت آمایش و یا گذرنامه دارای پروانه اقامت از اداره گذرنامه هستند، برای ثبت نام در مدارس هیچ گونه مشکلی ندارند و این دانش آموزان می‌توانند با مراجعه به مدارس طبق ضوابط آموزش و پرورش ثبت نام کنند.

وی ادامه داد: از طرف اداره کل آموزش و پرورش خراسان به تمامی مدارس بخشنامه شده است که از این دسته از دانش آموزان ثبت نام به عمل بیاید.

عجمی در مورد دانش آموزان فاقد مدرک که سال گذشته موفق به دریافت برگه تحصیلی و ثبت نام در مدارس شده اند افزود: این دانش‌آموزان از 17 سرطان سال جاری به مدت 2 هفته فرصت دارند که با مراجعه به دفاتر کفالت برگه تحصیلی همانند سال گذشته دریافت و بعد از دریافت برگه تحصیلی به مدارس برای ثبت نام مراجعه کنند.

وی در مورد دانش آموزان اتباع افغانستانی که در طرح سرشماری سال گذشته شرکت کرده اند ولی موفق به ثبت نام در مدارس نشده اند نیز یادآور شد: این دانش آموزان می توانند از 17  سرطان سال جاری به مدت 2 هفته به دفاتر کفالت مراجعه کنند و بعد از دریافت برگه سنجش سلامت از پایگاه مرکز بهداشت در مدارس ثبت نام کنند.

مشاور استاندار خراسان رضوی در مورد آن گروه از دانش آموزان افغانستانی که تا کنون در هیچ طرح سرشماری شرکت نکرده و فاقد مدرک و هویت هستند افزود: دانش آموزانی که تا کنون فاقد هر گونه مدرکی هستند و تا هنوز در طرح سرشماری شرکت نکرده اند می توانند از 20 سرطان سال جاری به مدت 11 روز به دفاتر کفالت مراجعه و اقدام به نوبت گیری کنند و بعد از دریافت برگه سنجش سلامت و بر اساس نوبت در مدارس ثبت نام کنند.

عجمی در مورد تعداد دانش آموزان افغانستانی در خراسان رضوی افزود: 60 هزار دانش آموز دارای مدرک اقامتی و 11 هزار هم فاقد مدرک در مدارس خراسان رضوی ثبت نام کرده بودند که این آمار امسال افزایش خواهد داشت.

وی در مورد دریافت شهریه از دانش آموزان افغانستانی گفت: هیچ شهریه از دانش آموزان مهاجر دریافت نخواهد شد و تمامی مدارس باید بدون دریافت شهریه دانش آموزان افغانستانی را ثبت نام کنند.

وی در مورد اشتغال اتباع افغانستانی در خراسان رضوی عنوان کرد: تمامی اتباع افغانستانی که در ایران دارای مدارک اقامتی معتبر کارت آمایش و اقامت دارای گذرنامه بلند مدت هستند باید از وزارت کار و تعاون کارت اشتغال به کار دریافت کنند در غیر این صورت از ادامه کار این افراد جلوگیری به عمل خواهد آمد و برخورد قانونی با کارفرما و کارگر صورت خواهد گرفت.

محمد عجمی در مورد آغاز طرح جدید سرشماری اتباع غیرمجاز افغانستانی افزود: تا چند روز آینده زمان دقیق شروع مرحله جدید سرشماری اتباع غیرمجاز اعلام خواهد شد و افرادی که از مرحله اول تا 10 در طرح آمایش شرکت نکرده اند می توانند در این طرح شرکت کنند.

وی افزود: افراد دارای روادید منقضی که از ابتدای سال 1390 موفق به تمدید ویزای خود نشده اند نیز می توانند در این طرح شرکت داشته باشند.

کلیدواژه