اسد 01, 1396 16:19 Asia/Kabul
  • نماینده سابق غنی در امور اصلاحات و حکومتداری: دیکتاتوری اشرف غنی با فروپاشی مواجه است/شرایط ذهنی برای سقوط دولت کابل آماده است

نماینده سابق رئیس‌جمهور افغانستان در «امور اصلاحات و حکومتداری خوب» اعلام کرد که شرایط ذهنی برای سقوط دولت اشرف غنی آماده است و دیکتاتوری رئیس‌جمهور این کشور نیز فرومی‌پاشد.

به گزارش رادیو دری به نقل از تسنیم،«احمد ضیاء مسعود» نماینده سابق رئیس‌جمهور افغانستان در امور اصلاحات و حکومتداری خوب در فیس‌بوک خود نوشت که دولت‌هایی که با بحران مشروعیت سیاسی روبرو می‌شوند به اقدامات غیرقانونی و خودکامگی رو می‌آورند.

وی افزود: انزجار سراسری از دولت فساد پیشه اشرف غنی سبب شده تا ائتلاف‌ها و سنگرهای جدید سیاسی در برابر این دولت بوجود آیند.

مسعود اظهار داشت: در هر کشوری که دولت‌ها توانایی خدمت به مردم را نداشته باشند، نخبه‌های سیاسی با ایجاد تشکل‌ها و جریان‌های اپوزیسیون برای ساقط کردن دولت فاسد تلاش می‌کنند.

برادر «احمد شاه مسعود» تصریح کرد که دولت اشرف غنی با فروپاشی رژیم‌های دیکتاتوری و فسادپیشه روبرو شده که علیه مردم ظلم کرده است. در عین حال شرایط ذهنی برای سقوط دولت غنی و اطرافیان مشکوک آن بطور کامل آماده است.

وی گفت که بیشتر مردم و اقوام افغانستان خواستار ایجاد دولت موقت به جای حکومت انحصارگرا و مستبد هستند تا زمینه برای عملی شدن توافقنامه حکومت وحدت ملی آماده شود.

نماینده سابق رئیس‌جمهور افغانستان تاکید کرد که ائتلاف «نجات افغانستان» به عنوان یک حرکت سیاسی جدید در عرصه سیاسی این کشور می‌تواند با آوردن فشارهای لازم این حکومت خودکامه و مستبد را به آوردن اصلاحات وادار کند.

مسعود ادامه داد که برگزاری لویه جرگه تعدیل قانون اساسی زمینه ایجاد اصلاحات سیاسی را فراهم می‌کند و در ساختار سیاسی تغییرات قابل توجهی را بوجود می‌آورد اما حکومت اشرف غنی با توسل به ابزارهای فراقانونی و سرکوبگر برای جلوگیری از اصلاحات تلاش می‌کند. به همین دلیل است که اشرف غنی در این روزها بدنبال تطمیع کسانی است که به هدف سیاسی کلان ملی معتقد نیستند و تنها منافع شخصی برای آنها مهم است.

احمد ضیاء مسعود در این نوشته اظهار داشت: در شرایط کنونی مردم افغانستان و شخصیت‌های سیاسی و وطندوست تصمیم‌های خود را برای ایجاد تغییر گرفته‌اند.