اسد 10, 1396 09:13 Asia/Kabul
  • مقامات هرات:راه‌آهن هرات–خواف تا یک ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد

مسوولان اداره فواید عامه هرات اظهار داشتند تا یک ماه دیگر خط آهن هرات–خواف به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش رادیو دری،  «حبیب الله تیموری» رئیس اداره فوائد عامه هرات روز دوشنبه در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت: درحال حاضر کار ساخت قطعه سوم خط آهن هرات – خواف از نقطه صفری مرز بین ایران و هرات جریان دارد و تا یک ماه دیگر این خط آهن توسط مقامات بلند پایه ۲ کشور افتتاح خواهد شد و به بهره‌برداری سپرده می‌شود.

وی افزود: خط آهن هرات–خواف ،130 کیلومتر طول دارد، ۲ بخش آن درخاک ایران که 70 کیلومتر طول دارد تکمیل شده و ۲ قسمت دیگران درخاک افغانستان قرار دارد که کار ساخت قطعه سوم آن از نقطه صفری تا به روستای «روزنک» شهرستان غوریان تا ۱۰روز دیگر به پایان خواهد رسید و به بهره‌برداری می‌رسد و به دنبال آن کار ساخت قطعه چهارم هم از روزنک تا شهرک صنعتی هرات، آغاز خواهد شد.

«جیلانی فرهاد» سخنگوی والی هرات در این باره  گفت: اداره محلی هرات بر ادامه خط آهن در قطعه چهارم در حال کار هستند و این روند از منطقه روزنک شهرستان غوریان تا به شهرک صنعتی ادامه خواهد داشت.

وی افزود ،کار ساخت قطعه چهارم خط اهن هرات – خواف با همکاری دولت افغانستان و شرکا بین المللی کشور ایتالیا مهیا و همزمان با بهره‌برداری از خط آهن آغاز خواهد شد. هزینه قطعه چهارم 60 میلیون دلار و قرار است 60 کیلومتر از روستای روزنک تا شهرک صنعتی ریل‌گزاری شود.

سخنگوی والی هرات تصریح کرد: یکی از پروژه‌های بزرگ هرات خط آهن هرات–خواف است که ازطریق هرات و افغانستان را به بازارهای منطقه و جهان متصل می‌کند و فرصت‌های زیاد شغلی را برای شهروندان هرات ایجاد و تسهیلات لازم را برای بخش خصوصی فراهم می‌کند.

تیموری رئیس فوائد عامه هرات خاطرنشان کرد: تلاش و کوشش وزارت فوائد عامه بر این است تا در آینده با اتصال ۲ خط آهن هرات–خواف و هرات–تورغندی، آن را به نیمروز، فراه، قندهار گسترش دهند.

افغانستان کشوری است که دور تا دور آن خشکی است و دولت ‌آن سعی دارد، تا با ایجاد خط آهن در این کشور واردات و صادرات انجام دهد که این بزرگترین کمک به اقتصاد افغانستان است.