اسد 19, 1396 11:35 Asia/Kabul
  • جزئیات مغفول مانده کشتار شیعیان در شمال افغانستان : روایت جدید «خبرنگار سال افغانستان» از جنایت داعش در منطقه «میرزاولنگ» ؛ باز هم طالبان نقشی نداشتند

خبرنگار سال افغانستان نوشت: شخصی تحت نام «غ» و چند تن دیگر که خود را منسوب به داعش می‌دانند با بستن راه مردم در «دره پایین» میرزاولنگ در شمال افغانستان غیرنظامیان را سلاخی کردند.

به گزارش رادیو دری، «مختار وفایی» که سال 2015 خبرنگار سال افغانستان شده بود در وبلاگ خود چگونگی جنایت داعش در منطقه میرزاولنگ شهرستان «صیاد» در ولایت سرپل را پس از گفت‌وگو با شاهدان روایت کرده است.

وی نوشته است: با شاهدان فاجعه میرزاولنگ صحبت کردم. آنچه اتفاق افتاده مصداق عینی جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی تمام‌عیار یک گروه قومی است. کشته‌ها، زخمی‌ها و اسیران همه از قوم هزاره هستند. {شیعه هستند}

وفایی در ادامه درباره حوادث میرزاولنگ اظهارداشت: نیمه‌های شب شنبه پاسگاه‌های دفاعی میرزاولنگ سقوط کرد و جمعی از مردم بسوی مرکز ولایت سرپل  فرار کردند.  شخصی تحت نام «غ» که در گذشته عضو طالبان بود و به داعش پیوسته است، مسیر مردم را در «دره پایین» میرزاولنگ مسدود می‌کند.

خبرنگار افغان نوشته است: افراد مسلح «غ» مردان، زنان، کودکان و کهنسالان در حال فرار را دستگیر کرده و به وحشیانه‌ترین شکل ممکن به قتل رساندند. عده‌‌ای را سر بریدند، عده‌‌ای را سلاخی کردند و تعدادی را هم پس از به رگباربستن از کوه به دره‌ پرتاب کرده‌اند.

وی در این نوشته تاکید کرد که «غ» داعشی پس از قصابی مردم، بستگانی که برای تحویل جنازه‌ قربانیان آمده بودند را نیز به رگبار گلوله بست.

یکی از شاهدان این حادثه به وفایی گفته است که افراد متنفذ این منطقه نیز که برای پادرمیانی و اجازه انتقال اجساد به محل کشتار آمده بودند نیز بدستور «غ» از اعضای وابسته به داعش کشته شدند.

گفته می‌شود که افراد وابسته به داعش چندین حسینیه را تخریب کرده‌اند و «علم» و پرچم‌های مذهبی شیعیان را به آتش کشیده‌اند.

بر اساس این گزارش، بسیاری از قاتلان مردم بی‌گناه، بومی ولایت سرپل هستند و شناخت دقیقی از مردم و منطقه دارند. در گذشته بارها مبلغان {داعش}، علیه پیروان مذهب شیعه تبلیغ کرده بودند و حتی قتل آنها را روا دانسته بودند.

خبرنگار افغان در وبلاگ خود نوشته است که «ملا عطاءالله»، «غ»، «ملا نادر»، «داملا سیدمحمد» و فرمانده «احد» بدلیل نفرت مذهبی از پیروان تشیع، دست به کشتار و سلاخی مردم این منطقه زده‌اند.

وفایی تصریح کرد: «نکته‌ای که شدت نفرت این تروریست‌ها علیه مردم میرزاولنگ را برملا می‌کند، این است که «غ» وابسته به داعش است و بارها با فرماندهان طالبان درگیری و تنش داشته است».

وی افزود: «غ» در سال 2014، «حسین نظری» نامزد جوان شورای ولایتی سرپل را با 12 همراهش از منطقه «شیرم‌های» ولایت سرپل ربود و به طرز فجیعی به قتل رسانده بود.

بر اساس یافته‌های این خبرنگار افغان، هنوز جنازه‌ها به مردم تحویل نشده است در حالی که بیش از 60 نفر کشته شده‌اند، 150 خانواده اسیر هستند و افراد وابسته به داعش 50 تن دیگر را نیز ربوده‌اند.

وفایی در بخشی از این گزارش همچنین نوشته است: اگر بگذریم از این که هدف گسترش جنگ در شمال چیست و عواقب آن چه فجایع دیگری را برای مردم رقم خواهد زد اما وحشتناک‌ترین بخش ماجرا در حمله و سلاخی مردم میرزاولنگ با اطلاع داشتن نهادهای امنیتی از همه ابعاد این حادثه بوده است اما از روی عمد هیچ کاری برای مهار آن نکرده‌اند.

این در حالی است که «ظاهر وحدت» والی سرپل و «محمد محقق» معاون رئیس اجرایی دولت افغانستان به گفته خود آنها بارها با سران نهادهای امنیتی تماس گرفته‌اند و خواستار نجات مردم شده بودند.

وی در ادامه این گزارش خاطرنشان کرد که حتی هشدارهای لازم در میرزاولنگ را من و برخی از همکاران رسانه‌‌ای منتشر کرده بودیم اما تا پس از کشتار مردم میرزاولنگ جدی گرفته نشد.

خبرنگاران افغان در پایان مشاهداتش با توجه به هشدارهای گذشته والی سرپل نوشته که قامت فاجعه هنوز جوان است و اگر اقدامی برای آزادی خانواده‌های اسیر نشود، خون شمار زیادی از بی‌گناهان دیگر را نیز خواهند ریخت.

خونی که سال‌هاست می‌ریزد و دامن هیچ یک از جانیان نشسته در تخت و بخت قدرت را نگرفته است.