سنبله 02, 1396 08:47 Asia/Kabul
  • شورای عالی صلح افغانستان: فشار به کشورهای حامی تروریسم در روند صلح افغانستان تاثیرگذار است

رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد: اگر آمریکا در استراتژی جدید به کشورهای حامی تروریسم فشار وارد کند در روند صلح افغانستان تاثیرگذار خواهد شد.

به گزارش رادیو دری،«محمد اکرم اخپلواک» رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان گفت: استراتژی جدید آمریکا برای مذاکرات بین‌الافغانی صلح در این کشور آغاز مناسبی است.

وی با اشاره به پاکستان اظهار داشت: اگر آمریکا در استراتژی جدید به کشور‌های حامی تروریسم فشار وارد کند به روند صلح افغانستان کمک خواهد شد.

اخپلواک در گفت‌وگو با رادیو آزادی تصریح کرد: در استراتژی آمریکا نسبت به کشورهای حامی تروریسم اشاره خوبی شده است و آنها باید با جامعه جهانی در افغانستان همکاری کنند که این موضوع به روند صلح دولت کابل و مخالفان آن کمک خواهد کرد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که طالبان در واکنش به استراتژی جدید آمریکا گفته‌اند که تا حضور آخرین نظامی خارجی در افغانستان به جنگ ادامه خواهند داد.

از سوی دیگر، اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان نیز در واکنش به استراتژی ترامپ بار دیگر از طالبان و دیگر مخالفان دولت کابل خواست تا به میز مذاکره برگردند.

رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته استراتژی این کشور برای افغانستان و منطقه را اعلام کرد.

ترامپ از پاکستان خواست تا در مبارزه با تروریسم با افغانستان همکاری کند و در برابر پناهگاه‌های تروریست‌ها ساکت نماند.

با این حال، «لیون جینگ» معاون مرکز مطالعاتی کنترل اسلحه، مطالعات امنیتی و روابط معاصر چین روز گذشته پس از اعلام استراتژی آمریکا اعلام کرد که دولت پکن به میانجیگیری افغانستان و مخالفان این کشور تمایل دارد.