میزان 06, 1396 18:58 Asia/Kabul
  • معاون شورای صلح افغانستان: شورای عالی صلح افغانستان برای رایزنی با مخالفان مسلح «اجماع ملی» ایجاد می‌کند

معاون شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که این شورا در نظر دارد تا برای موفقیت در روند صلح با مخالفان، اجماع ملی ایجاد کند.

به گزارش رادیو دری،«عطاءالرحمان سلیم» معاون شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که هیئت رهبری این شورا از طریق سفر به تمام ولایت‌های افغانستان برای دست یافتن به اجماع ملی در روند صلح تلاش خواهد کرد.

وی افزود: این هیئت برای گفت‌وگو درباره تدوین استراتژی جدید، با مقامات محلی و شخصیت‌های تاثیرگذار به ولایت‌ها سفر خواهد کرد.

سلیم گفت: برای رسیدن به یک اجماع ملی درباره روند صلح افغانستان با مقامات افغان، علما و بزرگان قومی در سطح ولایت‌ها دیدار و گفت‌وگو خواهیم کرد.

معاون شورای عالی صلح افغانستان تصریح کرد: اعضای ولایتی شورای عالی صلح این کشور برای آشنایی با استراتژی جدید این شورا به کابل خواهند آمد.

وی افزود: فعالیت‌ کمیته‌های ولایتی شورای عالی صلح افغانستان از دو سال گذشته به حالت تعلیق درآمده است اما طبق استراتژی جدید کمیته‌های ولایتی فعالیت‌های خود را از سر خواهند گرفت.

سلیم در ادامه اظهار داشت: اعضای ولایتی شورای صلح سه ماه زمان نیاز دارند تا درباره چگونگی آغاز مذاکرات صلح با مخالفان مسلح دولت، تشکیل اجماع ملی و ترویج فرهنگ صلح ابتکار عمل نشان دهند در غیر این صورت فعالیت‌ کمیته‌های ولایتی بار دیگر متوقف خواهند شد.

وی ایجاد کمیته ویژه، تسریع روند ارتباط با مخالفان مسلح و بررسی نظر همه اقشار جامعه برای چگونگی تامین صلح را از نکته‌های اساسی استراتژی جدید شورای عالی صلح افغانستان عنوان کرد.

این در حالی است که شورای عالی صلح افغانستان با انتقاد نمایندگان افغان و برخی از احزاب سیاسی روبرو است، زیرا این شورا دستاوردی در مذاکره با مخالفان مسلح دولت تاکنون نداشته است.