عقرب 04, 1396 13:30 Asia/Kabul
  • معاون سخنگوی اشرف غنی خبر داد ؛ استقبال افغانستان از نشست مشترک با هند و آمریکا/هند نقش مهمی در صلح افغانستان ایفا کند

درحالی که نشست چهارجانبه‌ اخیر افغانستان با پاکستان در عمان چشم انداز روشنی نداشته است و پاکستان نیز نسبت به گسترش نقش هند هشدار داده بود اما مقامات افغان و آمریکا از نشست مشترک با هند استقبال کرده‌اند.

درحالی که بیش از یک هفته از نشست چهارجانبه‌ عمان با مشارکت افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا می‌گذرد، بر اساس پیشنهاد وزیر خارجه هند قرار است نشست جانبه مقامات دهلی‌نو، کابل و واشنگتن  برگزار شود.

با وجود اینکه مقامات پاکستانی پیش از این نسبت به گسترش نقش هند در افغانستان هشدار داده بودند اما آمریکا و دولت افغانستان با برگزاری نشست سه جانبه به ابتکار هند موافقت کرده‌اند.

ماه گذشته پس از سفر رئیس ستاد ارتش پاکستان به کابل، اشرف غنی اعلام کرد که فصل جدیدی از روابط بین دو کشور آغاز شده است و در پی آن افغانستان و پاکستان در نشست چهارجانبه‌ای با نظارت چین و آمریکا در عمان به مذاکره پرداختند.

اما پس از این نشست حملات به نیروهای امنیتی افغان افزایش یافت و چندین شهرستان از جمله مقر فرماندهی پلیس ولایت پکتیا بطور همزمان هدف حملات انجاری قرار گرفت که در نتیجه نزدیک به 500 نفر کشته و زخمی شدند.

در پی این حملات مقامات افغان بار دیگر پاکستان را مقصر افزایش حملات به نیروهای امنیتی افغان دانستند.

روز گذشته «سوشما سواراج» وزیرخارجه هند در نشست خبری مشترک با «تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا از توافق دو کشور برای برگزاری نشست سه‌جانبه با مشارکت افغانستان خبر داد.

از سوی دیگر «نجیب آزاد» معاون سخنگوی رئیس‌جمهور افغانستان اعلام کرد که دولت افغانستان از پیشنهاد وزیر خارجه هند برای برگزاری نشست سهجانبه بین افغانستان، هند و آمریکا استقبال می‌کند زیرا  هند دوست استراتژیک کابل و از کشورهای تاثیرگذار در منطقه است که می‌تواند نقش مهمی در برقراری صلح افغانستان ایفا کند.

نجیب آزاد اظهار داشت: در گفت‌وگوهای آینده دولت افغانستان بار دیگر بر لزوم فرایند صلح به رهبری افغان‌ها تاکید خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: پس از نشست «روند کابل» جامعه جهانی از جمله کشورهای اتحادیه اروپا، اعضای ناتو و کشورهای منطقه از فرایند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان حمایت کردند.

با وجود اینکه هنوز مقامات رسمی درباره هدف و یا دستورکار نشست سه جانبه آمریکا، هند و افغانستان ابراز نظری نکرده‌اند اما این نشست ظاهرا در پی بن‌بست در نشست چهارجانبه عمان به منظور افزایش فشارها بر پاکستان برگزار خواهد شد.

این در حالی است که وزیر خارجه آمریکا نیز در سفرش به پاکستان خواستار اقدام نظامی دولت پاکستان علیه رهبران مخالفان مسلح دولت افغانستان در خاک این کشور شده و روابط اسلام‌آباد را مشروط به این موضوع دانسته است.