قوس 10, 1396 14:38 Asia/Kabul
  • تلاش داعش در افغانستان با شکست مواجه شده/ تروریسم فقط مشکل افغانستان نیست

رئیس جمهور افغانستان گفت: تلاش گروه داعش جهت ایجاد پایگاه برای خلافت خودخواندۀ این گروه در افغانستان با شکست مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، «اشرف غنی»، رئیس جمهور افغانستان که سخنران نشست افتتاحیه هفتمین اجلاس قلب آسیا بود گفت: تلاش گروه داعش جهت ایجاد پایگاه برای خلافت خودخواندۀ این گروه در افغانستان با شکست مواجه شده است.

وی اظهار داشت: ما در شرایطی با هم ملاقات می نماییم که نیاز به همکاری منطقه ای هیچگاه به این اندازه با اهمیت نبوده است. اکنون فرصت‌های اقتصادی بزرگی در انتظار ماست و شبکه‌های بین‌المللی مخرب و سازمان‌های جنایی ما را تهدید می‌کنند.

اشرف غنی گفت: با اعلام استراتژی جدید ایالات متحدۀ آمریکا برای آسیای جنوبی با ثبات و مبارزه با تروریسم، همکاری پایدار افغانستان با ایالات متحده و جامعه بین المللی، دوباره سمت و سو داده شده است.

وی ادعا کرد: استراتژی جدید ایالات متحدۀ آمریکا تمام ابزارهای قدرت آن کشور را در برابر مبارزه با تروریسم متحد ساخته است و پیام آن این است که گروه های طالبان و حامیان آنان نمی توانند از راه نظامی برنده شوند. ما تنها از طریق حل سیاسی می توانیم صلح پایدار را به دست بیاوریم.

رئیس جمهور افغانستان افزود: ما در امر مبارزه با تروریسم، متعهد به استراتژی مبارزه با تروریسم سازمان ملل متحد (۲۰۰۶) هستیم، استراتژی که از همه کشورهای عضو می‌خواهد تا تروریسم را به گونه صریح و همواره در هر شکلی، در هر جا، از سوی هر کسی و به هر هدفی که باشد، جداً محکوم نماید. همچنان به عنوان یک شریک در امر مبارزه با تروریسم و تهدیدات ناشی از آن در منطقه، متعهد هستیم و آمادۀ گسترش همکاری در این زمینه با تمام کشورها می‌باشیم.

اشرف غنی عنوان کرد: جنگ با تروریسم تنها مشکل افغانستان و منطقه نیست، زیرا موج پنجم خشونت‌ های سیاسی و تروریسم تهدیدی علیه بشریت است و این پدیده که از بین ‌بردن آن به تلاش زیادی نیاز دارد، شهروندان و دولت‌ها را با هم متحد می‌ سازد.

وی اضافه کرد: با اطمینان کامل بیان می دارم که نیروهای دفاعی و امنیتی ما، اکنون در جنگ علیه شبکه‌ های تروریستی و مواد مخدر در حالت تهاجمی قرار دارند. ما به منظور شکست دادن تروریست ها و تامین امنیت مردم، شمار نیروهای کماندو را به دو برابر و نیروهای هوایی را به سه برابر افزایش داده ایم و همین امروز، نیروهای کماندوی افغان، چهار عملیات را به گونۀ مستقلانه و بدون حمایت نیروهای آمریکایی و ناتو اجرا کردند.

رئیس جمهور افغانستان ادامه داد: تلاش گروه داعش جهت ایجاد پایگاه برای خلافت خودخواندۀ این گروه در افغانستان با شکست مواجه شده است. داعش از «اچین» و «توره بوره» ننگرهار و نیز ولایت کنر در حال فرار می باشد و این گروه در افغانستان نابود می‌ شود.

غنی گفت: یافته‌ های ما از فعالیت‌ های اطلاعاتی و نیز تحقیق از بازداشت شدگان تروریست های داعش، نیروهای ما را توانایی بخشید تا داعش را مورد حمله قرار دهند و حامیان مالی، برنامه ریزان و مستخدمین آنان را دستگیر نمایند. ما به صورت پیوسته ظرفیت ها و قلمرو داعش در افغانستان را ریشه کن می نمائیم. در یک سال گذشته، ۱۵۰۰ عملیات مشترک زمینی و ۳۰۰ عملیات هوایی را علیه گروه داعش راه اندازی نموده ایم که بر اثر آن، سه امیر و ۱۵۰۰ تن از این گروه تروریستی کشته و ۲۰۰ تن دیگر دستگیر شده اند.

وی در ادامه سخنان خود در نشست قلب آسیا اظهار داشت: ما مناطق تحت نفوذ داعش را از نزد این گروه باز گرفتیم و عملیات های ما در مقابله با گروه داعش، بیش از ۱۰۰۰ استحکامات و مراکز آنان را نابود کرده و سلاح هایشان به دست نیروهای ما افتاده است. در سال گذشته گروه داعش ۹ ولسوالی را در کنترل داشت اما در حال حاضر، این گروه به شکل پراکنده باقی مانده است.

رئیس جمهور افغانستان افزود: اکنون گروه داعش حمایت بیرونی را از دست داده است و این گروه، اسلحه، تجهیزات و نیرو ندارد و شمار اندکی از آنها که در کوه‌ها گیرمانده اند از گرسنگی خواهند مرد.