جدی 16, 1396 17:52 Asia/Kabul
  • «منافع شخصی» دلیل مخالفت نمایندگان پارلمان افغانستان با طرح بودجه است

دیدبان شفافیت افغانستان اعلام کرد که نمایندگان پارلمان افغانستان در ۹ سال اخیر بارها بر اساس منافع شخصی با طرح بودجه مخالفت کرده و آن را رد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دیدبان شفافیت افغانستان در گزارشی اعلام کرد که در 9 سال اخیر نمایندگان پارلمان افغانستان 13 بار با طرح بودجه براساس «دلایل شخصی» مخالفت کرده‌اند.

براساس این گزارش، در این سال‌ها بودجه توسعه‌ای براساس زد و بندهای سیاسی تنظیم شده تا نمایندگان در انتخابات آرای بیشتری را کسب کنند.

دیدبان شفافیت در ادامه گزارش خود آورده است که رد و یا تایید بودجه توسط اعضای پارلمان افغانستان به کسب امتیاز و گنجانده شدن پروژه‌های دلخواه آنان در این طرح وابسته است.

«تلویزیون یک» گزارش داد: هیئت اداری پارلمان افغانستان در واکنش به این موضوع گفته که رد شدن متعدد بودجه به دلیل وجود کاستی‌ها در طرح ارائه شده بوده است و حتی دو بار نیز پارلمان این کشور به دلیل عدم توازن در بودجه پیشنهادی آن را تصویب نکرده است.

«ناصر تیموری» مسئول دادخواهی دیدبان شفافیت نیز اظهار داشت در سال جاری خورشیدی اعضای پارلمان افغانستان در حالی 370 طرح را از طریق فشار وارد سند بودجه کردند که مبلغی برای اجرای این پروژه‌ها وجود نداشته است.

پارلمان افغانستان ماه گذشته طرح پیشنهادی دولت این کشور برای بودجه سال 1397 را رد کرد و دلیل آن را پیچیدگی و کاهش مقدار بودجه خواند.

دولت افغانستان بودجه سال آینده این کشور را پنج میلیارد و 128 میلیون و 595 هزار دلار آمریکا تنظیم کرده بود که قرار بود از این مقدار دو میلیارد و 317 میلیون دلار از منابع داخلی و مابقی از منابع خارجی تامین شود.